Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Obywatelstwo polskie i ukraińskie

31.05.2012
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim określa zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzania jego posiadania lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.
 
Zgodnie z art. 30 nowej Ustawy o obywatelstwie polskim za obywatela polskiego uznaje się m.in. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub prawa stałego pobytu, który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim.
 
Nowa Ustawa o obywatelstwie polskim wprowadziła istotne zmiany w zakresie posiadania tzw. podwójnego obywatelstwa. Z Ustawy o obywatelstwie znikły restrykcyjne przepisy w postaci art. 2 starej Ustawy o obywatelstwie polskim - obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa.  W nowej Ustawie o obywatelstwie polskim nie zamieszczono również zapisu, iż nadanie obywatelstwa polskiego może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego.
 
Zgodnie z art. 66 nowej Ustawy o obywatelstwie polskim postępowania wszczęte na podstawie przepisów starej Ustawy o obywatelstwie polskim i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy toczą się według przepisów dotychczasowych.
 
W świetle omawianych regulacji w pierwszej kolejności mus więc Pan doprowadzić do formalnego zakończenia już trwającego postępowania. Zgodnie z art. 105 Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej może umorzyć postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz gdy nie jest to sprzeczne z interesem społecznym.
 
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie IV SA/Wa 1482/2009 sprawa administracyjna jest bezprzedmiotowa w rozumieniu art. 105 § 1 kpa gdy nie ma materialnych przesłanek do władczej ingerencji organu administracyjnego, gdy rozstrzygnięcie byłoby z jakichś powodów niedopuszczalne. Działanie wnioskodawcy polegające na nie podtrzymaniu wniosku w postępowaniu administracyjnym może doprowadzić do umorzenia postępowania. Konieczne jest jednak w takim przypadku spełnienie wszystkich przesłanek umorzenia fakultatywnego, określonych w art. 105 § 2 kpa.
 
Po umorzeniu dotychczasowego postępowania nie widzę przeszkód prawnych aby wystąpił Pan z nowym wnioskiem w sprawie obywatelstwa.


Tagi: obywatelstwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły