Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Egzekucja z nieruchomości

29.05.2012
Podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony przez sąd na wniosek wierzyciela w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest m.in. ugoda zawarta przed sądem. Tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego. Wszczęcie zatem egzekucji na podstawie zaopatrzonej w klauzulę wykonalności ugody jest zgodne z prawem.
 
Celem postępowania egzekucyjnego jest optymalne zaspokojenie roszczeń wierzyciela, dlatego też może on żądać, jak to już zostało wskazane powyżej, przeprowadzenia egzekucji z każdego majątku dłużnika.  Jeżeli zatem dłużnik nie posiada innego majątku poza nieruchomością, to zaspokojenie wierzyciela nastąpi na skutek jej sprzedaży i to bez względu na wartość nieruchomości. Wniosek wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji wiąże organ egzekucyjny albowiem to wierzyciel decyduje o biegu egzekucji i jej zakresie. Dlatego nawet jeżeli wybrał sposób egzekucji uciążliwy dla dłużnika (w niniejszym przypadku jest to egzekucja z nieruchomości), to komornik nie może odmówić jej przeprowadzenia.  
 
Ustawodawca w celu ochrony dłużnika przed sprzedażą całej nieruchomości wprowadził możliwość wystawienia na licytację jedynie części nieruchomości, jednakże możliwość złożenia takiego wniosku została obwarowana kilkoma warunkami. Stosownie do treści art. 946 kodeksu postępowania cywilnego na wniosek wierzyciela lub dłużnika, zgłoszony nie później niż podczas opisu i oszacowania, jak również z urzędu może być wystawiona na licytację wydzielona część zajętej nieruchomości, której cena wywołania wystarcza na zaspokojenie wierzyciela egzekwującego. Wskazywana możliwość dotyczy zatem wyłącznie fizycznie wydzielonej części nieruchomości, nie dotyczy przypadku gdy nieruchomość nie da się w ogóle fizycznie podzielić. We wniosku należy zatem dokładnie oznaczyć wydzieloną część zajętej nieruchomości, co w praktyce oznacza, że nieruchomość winna być wyodrębniona geodezyjnie. Wniosek o wystawienie na licytację części nieruchomości rozstrzyga komornik, zaś ostatnim momentem, do którego można złożyć taki wniosek jest zakończenie opisu i oszacowania. W razie wydzielenia części nieruchomości, dalsze postępowanie co do reszty nieruchomości będzie zawieszone do czasu ukończenia licytacji wydzielonej części. Istotne jest to, że mimo zawieszenia postępowania w razie wydzielenia części nieruchomości, pozostaje ona zajęta w całości bowiem na tym etapie postępowania nie ma pewności czy wydzielona część nieruchomości znajdzie nabywcę oraz czy cena wywołania części zajętej nieruchomości wystarczy na zaspokojenie wierzyciela.
 
Zajęcie zatem nieruchomości dłużnika, której wartość w znacznym stopniu przekracza wysokość  jego długu, jest możliwe i zgodne z prawem.


Tagi: egzekucja, komornik, nieruchomość

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły