Umowa pożyczki pieniędzy
29.05.2012
Przede wszystkim, co do samej umowy pożyczki, warto zasygnalizować, iż powinna zostać zawarta w formie pisemnej (zob. art. 720 §2 kodeksu cywilnego). Nadto, trzeba w niej uwzględnić wyraźne zapisy co do wysokości oprocentowania oraz terminu płatności. W przeciwnym wypadku, pożyczkodawcy będzie bowiem przysługiwało jedynie roszczenie o zwrot pożyczonej kwoty.
Od zawartej umowy pożyczki należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych – który z reguły opiewa na 2% kwoty pożyczki i powinien zostać uregulowany przez biorącego pożyczkę (obowiązek podatkowy postaje z chwilą zawarcia umowy). Niezależnie od powyższego, na pożyczkodawcy spoczywa z kolei obowiązek zapłaty podatku dochodowego od uzyskanego przychodu w postaci skapitalizowanych odsetek. Jeżeli jednak pożyczkobiorca prowadzi działalność gospodarczą (tak, jak w niniejszym przypadku), wówczas to on jest płatnikiem ww. podatku w zryczałtowanej wysokości 19% i powinien go potrącić od kwoty oprocentowania zwracanej pożyczkodawcy.
Istotą pytania jest jednak, jak się zdaje, sposób zabezpieczenia. Wskazano przy tym w szczególności
weksel. Zaletami takiego rozwiązania są zwłaszcza: niskie koszty (a w zasadzie ich brak) oraz ułatwienia proceduralne w dochodzeniu wierzytelności przed sądem.
weksel umożliwia bowiem wytoczenie powództwa w tzw. postępowaniu nakazowym (zob. 485 §2 kodeksu postępowania cywilnego), w którym powód ma obowiązek uiszczenia jedynie 1/4 opłaty sądowej od pozwu (art. 19 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz.U.10.90.594 j.t.), a po uzyskaniu nakazu zapłaty - może niezwłocznie skierować wniosek o zabezpieczenie do komornika, bez koniczności oczekiwania na uprawomocnienie się orzeczenia (art. 492 §1 i 3 k.p.c.).
Wystawienie weksla nie wymaga przy tym wizyty u notariusza. Wystarczy, aby wystawca (pożyczkobiorca) napisał
weksel na kartce papieru i umieścił na nim odręczny podpis. Dobrą praktyką jest przy tym korzystanie z gotowych wzorów, gdyż nawet niewielkie błędy w użytych sformułowaniach mogą skutkować nieważnością dokumentu. Dodatkowo, gdy mamy do czynienia z tzw. wekslem in blanco, strony powinny sporządzić deklarację wekslową (także w "zwykłej" formie pisemnej), w której należy zawrzeć przede wszystkim: a) warunki, po spełnieniu których możliwe będzie wypełnienia weksla (np. opóźnienie w zwrocie pożyczki) oraz b) określenie sumy, na jaką wystawca uprawniony jest wypełnić
weksel (np. kwota pożyczki wraz z oprocentowaniem i ew. odsetkami za opóźnienie). Deklaracja może mieć postać klauzuli w umowie pożyczki.
Niezależnie od powyższego,
weksel stanowi jednak stosunkowo słabą formę zabezpieczenia, gdyż w przypadku niewypłacalności dłużnika staje się zasadniczo bezużyteczny. W związku z tym, warto uzyskać dodatkowo np. poręczenie weksla od jednej lub więcej osób (tutaj uwaga: korzystniej dla wierzyciela, jeśli podpisy poręczycieli znajdą się na samym wekslu, a nie np. w umowie pożyczki - gdyż wówczas odpowiadają oni tak, jak wystawca). Za "pewniejsze" w praktyce uważane są jednak dopiero takie zabezpieczenia, które umożliwiają zaspokojenie się z danego mienia z pierwszeństwem przed osobami trzecimi (np. hipoteka, zastaw rejestrowy) albo uzyskanie zapłaty od osoby trzeciej, będącej „pewnym” dłużnikiem (np. gwarancje bankowe, akredytywy, ubezpieczenia wykonania umowy). Powyższe rozwiązania pociągają jednak za sobą powstanie dodatkowych kosztów.
Tagi: umowa, pożyczka, weksel, prawo wekslowe
Opinie naszych zadowolonych Klientów