Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Sprzedaż udziałów w nieruchomości

29.05.2012
Z opisu zagadnienia wynika, że wraz z bratem posiadają Panowie współwłasność w częściach ułamkowych, a tym samym stosować należy tutaj przepisy działu IV kodeksu cywilnego. Zgodnie więc z art. 198 kodeksu, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że nie tylko nie musi Pani uzyskiwać zgody brata na rozporządzenie swoim udziałem, lecz także informowanie go o planowanej transakcji nie jest wymagane.
 
Należy jednak zwrócić uwagę także na charakter prawny podziału Państwa nieruchomości, bowiem w opisie zagadnienia podaje Pan, że przypada mu piętro domu, zaś parter budynku należy do brata. Z charakteru instytucji jaką jest współwłasność w częściach ułamkowych wynika, że prawo to przysługuje kilku osobom niepodzielnie. Oznacza to, że w przypadku udziału 1/2 we współwłasności budynku, uprawniony ma prawo do połowy całości budynku, nie zaś do jego określonej części, o powierzchni odpowiedniej do udziału (takiej jak np piętro). Ponieważ z bratem zajmujecie Państwo odrębne kondygnacje budynku można przyjąć, że zawarli Państwo ustną umowę o podziale nieruchomości do korzystania (tzw. quoad usum). Zawarcie tego typu porozumienia w formie ustnej jest trudne do wykazania, a więc nie gwarantuje, że brat w przyszłości nie będzie forsował innego sposobu podziału, w szczególności poprzez wysuwanie roszczeń co do piętra budynku. Uprawnienie co do całości, a w tym parteru przysługiwać będzie też nabywcy, co może rzecz jasna budzić sprzeciw brata.
 
Celem uniknięcia przyszłych nieporozumień, jak również zabezpieczenia interesów nabywcy Pana udziału, najwłaściwszym rozwiązaniem może okazać się zawarcie z bratem odpowiedniej umowy o podziale nieruchomości do korzystania w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego (zawarcie tego typu umowy może być bowiem przedmiotem wpisu do księgi wieczystej nieruchomości). Zawarcia tego typu umowy może w końcu żądać sam nabywca. Podsumowując, decyzję o sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości (czyli, powtórzmy, 1/2 całości, a nie jednego z dwóch pięter) podejmuje Pana autonomicznie, bez zgody i wiedzy brata. Rozsądnym w przypadku takiej sprzedaży może jednak okazać się zawarcie z bratem odpowiedniej umowy o podziale nieruchomości do korzystania, tak aby możliwe i sensowne było sprzedanie de facto jednej kondygnacji.


Tagi: sprzedaż, współwłasność

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły