Umowa wykonania
26.05.2012
Jak wynika z przesłanych dokumentów zawarła Pan umowę o
dzieło z przeniesieniem majątkowych prawa autorskich na wykonanie aplikacji w systemie Android - potocznie nazywaną umową wykonania. Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o
dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Kwestie związane z realizacja projektu objętego prawe autorskim zostały również uregulowane w Ustawie
prawo autorskie.
Programista, który podejmuje się realizowania twórczego projektu na podstawie określonej umowy, liczyć się musi z ponoszeniem określonej odpowiedzialności w razie jej nienależytego wykonania. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje dwa tytuły takiej kontraktowej odpowiedzialności:
-
opóźnienie w realizacji projektu (art. 54 ustawy o prawie autorskim) oraz
-
obciążenie go wadami (art. 55 ustawy o prawie autorskim).
W umowie o
dzieło, na podstawie której realizowany był projekt, został określany termin jego dostarczenia zamawiającemu (ukończenia dzieła), z którego terminu Pan jako programista się nie wywiązał.
W omawianej sytuacji zamawiający natychmiast po upływie terminu na dostarczenie projektu mógł wyznaczyć Panu odpowiedni dodatkowy termin z zagrożeniem odstąpienia od umowy. Zgodnie bowiem z treścią art. 54 ust. 2 Ustawy o prawie autorskim jeżeli twórca nie dostarczył utworu w przewidzianym terminie, zamawiający może wyznaczyć twórcy odpowiedni dodatkowy termin z zagrożeniem odstąpienia od umowy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić.
Odstąpienie od umowy przeprowadzane jest w formie skierowania do programisty przez zamawiającego stosownego oświadczenia w tym zakresie, z którego powinna jasno wynikać wola rozwiązania umowy.
Nie można przy tym zapominać, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi regulację szczególną w stosunku do przepisów kodeksu cywilnego, w tym regulujących umowę o
dzieło.
I tak np. zgodnie z art. 635 k.c., jeżeli przyjmujący zamówienie (programista) opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
Jak wynika z przesłanej dokumentacji w omawianym przypadku zamawiający nie wysłał przedmiotowego oświadczenie przed oddaniem dzieła i tym samym jego uprawnienia do odstąpienia od umowy wygasł
y.
Drugim uprawieniem przysługującym zamawiającemu na wypadek nieterminowego wykonania dzieła jest prawo do żądania od wykonawcy odszkodowania. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego uprawnienie od żądania od wykonawcy zapłaty odszkodowania przysługuje zamawiającemu w sytuacji, w której niedotrzymanie terminu przez wykonawcę spowodowane jest zawinionym działaniem wykonawcy, czyli „zwłoką” wykonawcy. I tak, w sytuacji zwłoki wykonawcy, w przypadku której to zamawiający nie zamierza korzystać z prawa do odstąpienia od umowy, zamawiającemu przysługiwać będzie prawo do żądania naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki (art. 477 KC w zw. z art. 476 KC)
W braku odmiennych postanowień umowy, odszkodowanie należne zamawiającemu z powodu zwłoki obejmowało będzie naprawienie szkody wynikłej ze strat, które poszkodowany realnie poniósł w wyniku zwłoki lub niewykonania umowy, a także korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
W praktyce zakres odpowiedzialności standardowo bywa jednak limitowany w umowie zarówno przedmiotowo, jak i kwotowo, co zasadniczo mieści się w ramach generalnej zasady swobody kształtowania treści umów. Regułą na rynku wdrożeń informatycznych jest dodatkowe ograniczanie odpowiedzialności wykonawcy z tytułu wykonania przedmiotu umowy, zwykle do określonego procentu wartości wynagrodzenia przewidzianego umową - w zawartej przez Pana umowie jednak przedmiotowe zapisy nie zostały uwzględnione.
Dochodzenie odszkodowania na zasadach ogólnych jest dosyć trudne, w szczególności z uwagi na obowiązek dokładnego sprecyzowania wysokości szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek zwłoki wykonawcy.
Mając więc na uwadze powyższe uregulowania zakładając, iż do opóźnienia dzieła doszła z Pana winy brak jest przepisów pozwalających na żądaniu zamawiającego dokonania bezpłatnej modyfikacji oprogramowania. Zamawiający może żądać zapłaty odszkodowania i jeże w sposób przekonujący takie żądanie by uzasadnił warto rozważyć zawarcie ugody w przedmiotowej sprawie z zamawiającym.
Tagi: dzieło, opóźnienie, zwłoka, prawo autorskie, utwór
Opinie naszych zadowolonych Klientów