Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rażąco niska cena

22.05.2012
Ustalenie co oznacza pojęcie ‘rażąco niskiej ceny’ ma o tyle istotne znaczenie, że zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt. 4 Prawa zamówień publicznych, zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli zawiera ona rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia. Przepisy nie zawierają definicji ‘rażąco niskiej ceny’, niemniej w literaturze wskazuje się, że należy przez to rozumieć cenę nieadekwatną do rzeczywistej wartości zamówienia, nieodpowiadającą cenie rynkowej, niższą o więcej niż 10% średniej ceny wszystkich złożonych ofert lub poniżej ustalonej przez zamawiającego wartości szacunkowej zamówienia (S. Babiarz, Z. Czarnik, P. Janda, P. Pełczyński, Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LexisNexis, Warszawa, 2010, s. 422).
 
Zgodnie z wykładnią literalną art. 89 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, przy rażąco niskiej ceny należy brać pod uwagę przedmiot zamówienia. Przedmiot zamówienia może natomiast obejmować kilka jednostkowych usług. W związku z powyższym, jeżeli zatem przedmiot zamówienia obejmuje kilka usług, to z rażąco niską ceną w odniesieniu do oferty danego wykonawcy będziemy mieli do czynienia jedynie wtedy, gdy taki charakter będzie miała cena zaoferowana za całość świadczenia objętego zamówieniem. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Krajowej Izby Odwoławczej wyrażonym w wyroku z dnia 12 sierpnia 2009 r. zamawiający nie jest uprawniony do formułowania zarzutu rażąco niskiej ceny wobec części oferty, ponieważ nawet jeżeli kalkulacja jednostkowych elementów, czy określonej części odbiega od cen rynkowych, nie świadczy to o rażąco niskiej cenie całej oferty (wyrok KIO z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 963/09). Natomiast w wyroku z dnia 15 kwietnia 2010 r., KIO wprost wskazała, iż aby mówić o cenie rażąco niskiej należy wziąć pod uwagę całkowitą cenę za przedmiot zamówienia, a nie cenę jednostkową (wyrok KIO z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. akt KIO/UZP 523/10).
 
Należy także podkreślić, że odrzucenie oferty z powodu zawarcia w niej rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu stosowanego postępowania wyjaśniającego, określonego w art. 90 Prawa zamówień publicznych, który nakazuje zamawiającemu w przedmiotowej sytuacji zwrócić się do wykonawcy o udzielnie w określonym terminie wyjaśnień dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. To wykonawca musi następnie wykazać, że zaproponowana przez niego cena nie jest rażąco niska, a wykonanie zamówienia za taką cenę jest możliwe i realne (wyrok KIO z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. KIO/UZP 1701/10).


Tagi: pzp, cena

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły