Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przedawnienie roszczenia o zachowek

19.05.2012
Zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 1007 Kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
 
Data otwarcia i ogłoszenia testamentu umieszczona jest zawsze na dokumencie - art. 651 Kodeksu postępowania cywilnego. Protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu przez sąd jest w istocie protokołem posiedzenia sądowego, w trakcie którego dokonano czynności otwarcia i ogłoszenia testamentu (testamentów). Musi on więc odzwierciedlać wszystkie okoliczności i zdarzenia wymagane w  art. 158 w zw. z art. 13 § 2 , a ponadto opisywać stan zewnętrzny testamentu oraz wymieniać datę jego sporządzenia (lub stwierdzać brak daty) i złożenia w sądzie spadku, ze wskazaniem osoby, która to uczyniła. Protokół sporządzany przez notariusza jest czynnością notarialną dokonywaną na podstawie art. 95d w zw. z art. 79 pkt 4 Prawa o notariacie.
 
Data otwarcia i ogłoszenia testamentu jako data początku biegu przedawnienia budzi liczne wątpliwości, w pewnych sytuacjach liczenie terminu przedawnienia od tej daty może okazać się nieuzasadnione (A. Szpunar „Przedawnienie uprawnień z tytułu zachowku” Rejent 2001, nr 9, s. 61). Niekiedy koniczne może być bowiem uwzględnienie powzięcia wiadomości o wyłączeniu od dziedziczenia.
 
Nie bez znaczenia dla ustalenia terminu przedawnienia roszczenia o zachowek w przedmiotowej sprawie będą miały przepisy przejściowe zmieniające okres przedawnienia, które weszły w życie 23 października 2011 roku.
 
Zgodnie z art. 8 Ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw do roszczeń z tytułu zachowku, powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i w tym dniu jeszcze nie przedawnionych, stosuje się dłuższy okres przedawnienia roszczeń z tytułu zachowku.
 
Skoro więc spadkodawca zmarł w marcu 2009 roku w tym też miesiącu odczytano testament, zaś jego sądowe ogłoszenie nastąpiło w maju 2009 roku to zastosowanie będzie miał 5 letni okres przedawnienia roszczenia z tytułu zachowku.
 
Nie mnie z daleko idącej ostrożności procesowej sugeruję uznanie, iż roszczenie przedawni się w terminie 5 lat liczonych od odczytania treści testamentu co pozwoli Panu uniknąć ewentualnych zarzutów w tym zakresie od trony przeciwnej.


Tagi: zachowek, przedawnienie, prawo zachówku

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły