Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prawo zasiedzenia

17.05.2012
Zgodnie z treścią art. 172 Kodeksu cywilnego, który reguluje prawo zasiedzenia, posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
 
Trybunał Konstytucyjny sformułował w wyroku z 28 października 2003 r., P. 3/2003 , LexPolonica nr 363992 (OTK- A 8/2003, poz. 82) ważną dyrektywę interpretacyjną przepisów prawa o zasiedzeniu w aspekcie ochrony prawa właściciela. Otóż Trybunał Konstytucyjny wskazał na to, że zasadą konstytucyjnie określoną - od której tylko wyjątkowo wprowadza się odstępstwa - jest nienaruszalność prawa własności. zasiedzenie jest natomiast odstępstwem od tej zasady, i to daleko idącym. W związku z tym wszelkie wątpliwości powinny być tłumaczone na korzyść ochrony własności (innych praw majątkowych), bez względu na to czy chodzi o własność (prawo majątkowe) osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa, czy innych podmiotów. 
 
Prawo zasiedzenia jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania jakiegokolwiek ekwiwalentu. To samo dotyczy zasiedzenia przez jednego ze spadkobierców przeciwko innemu spadkobiercy.
 
W celu więc stwierdzenia, iż doszło do zasiedzenia udziału w przedmiotowej nieruchomości przez Pana babcię lub jej spadkobierców konieczne jest precyzyjne określenie okresu od kiedy babcia była samoistnym posiadaczem.
 
Skutek zasiedzenia w postaci nabycia własności wynika z mocy samego prawa i następuje z upływem ostatniego dnia przewidzianego ustawą okresu posiadania. Ma to istotne znaczenie dla stosowania krótszych lub dłuższych okresów zasiedzenia, w zależności od zmienionych wymagań ustawy. Dlatego też do nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia mają zastosowanie przepisy obowiązujące w dniu upływu okresu zasiedzenia. Jeżeli więc okres ten upłynął przed przedłużeniem terminów zasiedzenia z 10 do 20 i z 20 do 30 lat przez ustawę z 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - kodeks cywilny (Dz. U. Nr 55, poz. 321 ze zm.), to w takim wypadku nie ma zastosowania trzydziestoletni termin przewidziany w art. 172 § 2 k.c. w brzmieniu nadanym mu przez tę ustawę (tak samo SN w uchwale z 10 stycznia 1991 r., III CZP 73/90 , LexPolonica nr 296407, OSNCP 7/91, poz. 83 i w późniejszych orzeczeniach: z 2 września 1993 r., II CRN 89/93 , LexPolonica nr 309156 i z 30 czerwca 1998 r., 1 CKN 655/97, niepubl.).
 
Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
 
Jeżeli więc obecny samoistny posiadacz nieruchomości łącznie z okresem posiadania wcześniejszego posiadacza samoistnego spełnia łącznie warunek, iż posiadanie to trwa 30 lat to może dokonać zasiedzenia bezpośrednio na swoją osobę. Jeżeli jednak do zasiedzenia doszło za życia babci to w mojej ocenie stwierdzenie zasiedzenia winno nastąpić na jej osobę a dopiero następnie spadkobiercy powinni dokonać działu spadku.


Tagi: zasiedzenie, nieruchomość, kodeks cywilny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 03.11.2015 AGA napisał(a):

  WITAM PISZĘ W IMIENIU TATY. W 1982 ROKU OTRZYMAŁ OD RODZICÓW GOSP ROLNE. PROWADZI JE NADAL (W CZERWCU DOSTAŁ KOLEJNEGO UDARU I OD TAMTEJ CHWILI JEST OSOBĄ BEZ KONTAKTU). OD 1982 ROKU UŻYTKUJE RÓWNIEŻ ZIEMIĘ PO ZMARŁYM RODZEŃSTWIE DZIADKA, ZMARLI ONI W 1976r.NIE ŻYJĄ RÓWNIEŻ ICH MAŁŻONKOWIE I DZIECI OD TEGO ROKU DZIADEK JUŻ UŻYTKOWAŁ ICH ZIEMIĘ. CZY TATA MOŻE WYSTĄPIĆ O ZASIEDZENIE TYCH ZIEM, DODAM, ŻE ŻYJE MAMA I RODZEŃSTWO TATY, CZY TRZEBA PRZEPROWADZAĆ SPRAWĘ SPADKOWĄ? CZY JA JAKO CÓRKA MOGĘ WYSTĄPIĆ DO SĄDU W IMIENIU TATY, POSIADAM PEŁNOMOCNICTWO NOTARIALNE. CO BĘDZIE JEŚLI TATA UMRZE W TRAKCIE TRWANIA POSTĘPOWANIA LUB JEŚLI JESZCZE DO NIEGO NIE DOJDZIE( JESTEŚMY W TRAKCIE GROMADZENIA DOKUMENTÓW, NA SPRAWĘ TEŻ TRZEBA TROCHĘ POCZEKAĆ)CZY MALŻONKA LUB DZIECI NABĘDĄ JAKIEŚ PRAWA DO TEJ ZIEMI? Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODP.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły