Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Niezłożenie deklaracji w terminie

17.05.2012
Kwestie związane z podatkiem od spadku zostały uregulowane w Ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Począwszy od roku 2007 dodano do przedmiotowej ustawy art. 4a zwalniający od podatku nabycie własności rzeczy lub prawa majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod warunkiem, iż zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
 
Jak wielokrotnie wskazywana w orzecznictwie sądów - termin do zgłoszenia darowizny, określony w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.), jest terminem prawa materialnego i nie może być przywracany na zasadach określonych w art. 162 § 1-3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.).
 
Jednakże jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie III SA/Wa 1375/2007 nabycie spadku następuje w momencie śmierci spadkodawcy. Jeśli więc spadkodawca zmarł w 2006 roku, to spadkobiercy nie przysługuje zwolnienie w podatku od spadków.
 
Skoro więc Pana babcia zmarła w roku 2004, zaś w 2011 roku nastąpiło jedynie stwierdzenie nabycia spadku po niej to jej spadkobiercą nie przysługiwało zwolnienie z przedmiotowego podatku na zasadach wskazanych w art. 4a Ustawy o podatku od spadku i darowizn.
 
Zgodnie z art. 6 Ustawy o podatku od spadku i darowizn jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.
 
Z porównania ust. 4 i ust. 1 pkt 1 art. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika oczywisty wniosek, że niezależnie od tego jaki okres czasu upłynął od przyjęcia spadku tj. pierwotnej daty powstania obowiązku podatkowego wynikającego z dziedziczenia, a spadkobierca tego obowiązku nie wykonał, dochodzi do nowego stanu prawnego, jeżeli nabycie spadku zostanie potwierdzone pismem w szczególności postanowieniem sądu, stwierdzającym nabycie spadku. W dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu powstaje obowiązek podatkowy, a termin do wydania decyzji wymiarowej liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym powstał ten obowiązek (art. 68 § 1 Ordynacji podatkowej).
 
W chwili obecnej więc w mojej ocenie należy złożyć przedmiotowe deklaracje podatkowe wraz z czynnym żalem w celu uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji niezłożenia deklaracji w terminie.
 
Kary za złożenie deklaracji czy zeznania po terminie można uniknąć dzięki tzw. "czynnemu żalowi". Gwarancję taką daje art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Sprawca nie zostanie ukarany za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeśli poinformuje o wszystkim organ ścigania. Musi zawiadomić go, że dopuścił się czynu zabronionego i ujawnić istotne okoliczności jego popełnienia. Zawiadomienie może być złożone na piśmie lub przekazane ustnie do protokołu. Zawiadomienie to nie wszystko. Trzeba również uiścić w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.


Tagi: deklaracja, czynny żal, podatek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły