Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Podział majątku po rozwodzie

15.05.2012
Zakładam w niniejszej odpowiedzi, iż nigdy nie podpisywała Pani z mężem rozdzielności majątkowej, jak również innej umowy regulującej Państwa wzajemne relacje majątkowe w okresie trwania małżeństwa.
 
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
 
Do majątku wspólnego należy pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
 
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. 
 
Jak wynika z powyższych regulacji prawnych po orzeczeniu rozwodu będzie mogła Pani żądać połowy majątku dorobkowego np. połowy oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych męża. 
 
Jednakże zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego to w głównej mierze na Pani będzie ciążył obowiązek udowodnienia, iż Pani mąż posiadał oszczędności w określonej kwocie. W tym zakresie może Pani wnosić aby Sąd zobowiązał dany bank do ujawnienia informacji o posiadanych rachunkach w banku przez Pani męża.
 
Zgodnie z Ustawą prawo bankowe art. 105 bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową na wniosek sądu w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym lub o podział majątku między małżonkami albo prowadzoną przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy sprawą o alimenty lub o rentę o charakterze alimentacyjnym.
 
Polska ustawa prawo bankowe została w 2007 r. dostosowana do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej. Wobec powyższego należy spodziewać się, że co do zasady tajemnica bankowa jest w innych państwach Unii rozumiana podobnie i podlega na tym samym rygorom. Zakres tajemnicy bankowej polegać będzie jednak zmianom. Świadczą o tym choćby prowadzone w ostatnim okresie działania Komisji Europejskiej, która dążąc do większej współpracy administracyjnej krajów UE w egzekwowaniu podatków domaga się od wszystkich krajów członkowskich, w tym Austrii, Luksemburgu i Belgii, zmian w ich krajowych regulacjach. Są jednak takie kraje jak Szwajcaria, Liechtenstein czy Singapur, w których tajemnica bankowa jest chroniona znacznie silniej niż państwach Unii Europejskiej.


Tagi: rozwód, podział majątku

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły