Podwójne opodatkowanie umowy darowizny
06.05.2012
Niestety podany stan faktyczny na tle podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami budzi liczne wątpliwości w przypadku umów darowizny.
Nie ulega wątpliwości, iż przedmiotowa
darowizna będzie podlegała polskiej ustawie o podatku od spadku i darowizny. Zgodnie bowiem z art. 1 podatkowi od darowizny podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw szczegółowy wymienionych w Ustawie. Zgodnie z treścią art. 2 nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Mając na uwadze powyższe uregulowania
darowizna środków pieniężnych na rzecz córki będącej obywatelką Polski a stale mieszkającej w Niemczech będzie podlegała polskiej Ustawie o podatku od spadków i darowizny.
Zwolnienie z podatku od darowizny w Polsce
Nie mniej zgodnie z treścią art. 4a Ustawy o podatku od spadku i darowizny ustawodawca zwolnił z przedmiotowego podatku zstępnych pod warunkiem, iż:
-
zgłoszą umowę darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia jej dokonania;
-
udokumentują dokonanie przedmiotowej darowizny potwierdzeniem dokonania przelewu na rachunek nabywcy darowizny;
W omawianym stanie prawnym problematyczne jest, iż
darowizna środków pieniężnych została dokonana bezpośrednio na konto sprzedawcy nieruchomości co może stać się podstawą wydania odmownej decyzji przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.
W takiej sytuacji warto przywołać treść orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie I SA/Kr 355/2010 w której orzeczono, iż wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy zatem interpretować w taki sposób, aby udokumentowanie, o którym mowa, czyniło zadość celowi przepisu, jakim jest wyeliminowanie z zakresu zwolnienia darowizn fikcyjnych, które nie miały miejsca w rzeczywistości. Jednocześnie przepis ten winien być rozumiany w taki sposób, aby podatnik, który dokonał zgłoszenia w wymaganym terminie i jest w stanie wykazać, że przepływ środków pieniężnych miał miejsce w rzeczywistości, nie został pozbawiony prawa do zwolnienia od podatku. Zdaniem Sądu, w przypadku kiedy skarżąca nie posiada odrębnego konta bankowego, a przedkłada potwierdzenie przekazania środków pieniężnych na konto swojego męża, z którym pozostaje w związku małżeńskim, objętym wspólnością majątkową - trzeba przyjąć, że został zrealizowany wymóg, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W mojej ocenie istnieje więc realna szansa na zwolnienie córki z podatku od darowizny.
Podwójne opodatkowanie umowy darowizny
Umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. dotyczy podatków od dochodu i od majątku (bez względu na sposób ich poboru), które pobiera się na rzecz Umawiającego się Państwa lub jego jednostek terytorialnych.
Na jej mocy za podatki od dochodu i od majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub majątku, włączając podatki od zysku z przeniesienia własności majątku ruchomego lub nieruchomego, podatki od ogólnych kwot wynagrodzeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa, jak również podatki od przyrostu majątku.
Do aktualnie istniejących podatków, których dotyczy umowa, należą w szczególności:
-
podatek dochodowy (Einkommensteuer),
-
podatek od osób prawnych (Körperschaftsteuer) i
-
podatek od działalności przemysłowej i handlowej (Gewerbesteuer)
-
podatek dochodowy od osób fizycznych
-
podatek dochodowy od osób prawnych
Umowa ma zastosowanie do wszystkich podatków takiego samego lub w istotnym stopniu podobnego rodzaju, które po podpisaniu będą wprowadzone obok istniejących podatków lub w ich miejsce.
Określenie „dotyczy podatków od dochodu i od majątku” może być interpretowane na różne sposoby. Punkt 5 art. 13 stanowi, że „zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę”. Gdyby uznać, że artykuł ten można zastosować,
darowizna winna zostać opodatkowana tylko w Polsce, a w Polsce można skorzystać z jej zwolnienia – jak już jednak wskazałem, jest to problematyczne.
Tagi: podatek od darowizny, podwójne opodatkowanie, podatek, darowizna
Opinie naszych zadowolonych Klientów