Zachowek a dział spadku
27.04.2012
Pani zagadnienia składa się z dwóch odrębnych zagadnień - roszczenia o
zachowek oraz dokonanie działu spadku.
Zachowek
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.
Jak wynika z Pani opisu jest Pani zgodna z bratem co do sposobu rozliczenia zachowku. W tym przypadku nie jest więc konieczne postępowanie sądowe czy też akt notarialny a wystarczy zwykła
ugoda w formie pisemnej.
Zgodnie z art. 917 Kodeksu cywilnego przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.
W takiej sytuacji nie powstaną żadne dodatkowe koszty związane z podpisanie ugody. Jeżeli brat zgłosi otrzymany
zachowek w terminie 6 miesięcy od zawarcia ugody oraz dołączy potwierdzenie przelewu wtedy też nie postanie obowiązek podatkowy po jego stronie.
Dyrektor warszawskiej izby zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 93, poz. 768) zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego m.in. przy zachowku z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części, oraz udokumentują otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Dział spadku
Zgodnie z art. 1037 Kodeksu cywilnego
dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
W przypadku działu spadku więc ma Pani do wyboru albo złożenie wniosku o dokonanie zgodnego działu spadku przed sądem albo podpisanie umowy działowej w formie aktu notarialnego. Koszt postępowania sądowego wynosi 300 zł, natomiast koszt taksy notarialnej należy ustalić w Kancelarii Notariusza bowiem ustawa określa jedynie maksymalne stawki.
Przy dziale spadku nikt z uczestników nie otrzymuje nowego wynagrodzenia a jedynie osoby dzielą spadek w zamian za ewentualne spłaty z tego też względu nie powstaje obowiązek podatkowy po stronie Uczestników postępowania działowego.
Tagi: zachowek, dział spadku, ugoda
Opinie naszych zadowolonych Klientów