Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pełnomocnik do doręczeń

24.04.2012
Strona postępowania cywilnego ma obowiązek podać sądowi właściwy adres do doręczeń, a także informować sąd o wszystkich zmianach tego adresu.
 
W razie zaniedbania tego obowiązku, pisma sądowe pozostaną w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia (zobacz: art. 126 § 2 i art. 136 § 1 kpc. kodeksu postępowania cywilnego.
 
Teoretycznie mógłby Pan podąć pełen adres do doręczeń w innym państwie Unii Europejskiej. Pisma procesowe zostaną mu wówczas dostarczone zgodnie z rozporządzeniem nr 1393/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 listopada 2007 r.
 
Rozporządzenie to jest stosowane w sprawach cywilnych i handlowych, w sytuacji gdy trzeba doręczyć dokumenty sądowe lub pozasądowego z jednego państwa członkowskiego do drugiego.
 
Zgodnie z tym rozporządzeniem przesyłanie i doręczanie dokumentów może odbywać się na różne sposoby, między innymi: za pośrednictwem właściwych jednostek przekazujących i przyjmujących (np. sądów), drogą konsularną bądź dyplomatyczną, pocztą lub bezpośrednie.
 
Doręczenie powinno być zgodnie z prawem państwa, do którego wysyłane są dokumenty.
 
Przy obecnej mobilności osób coraz częściej zdarza się, iż strona występująca w postępowaniu sądowym ma miejsce zamieszkania za granicą albo jak w Pana sytuacji często to miejsce zmienia. W takiej sytuacji obowiązana jest ona ustanowić w Polsce tzw. pełnomocnika do doręczeń, tj. podmiot, do którego będą kierowane przesyłki w sprawie. Obowiązek ten wynika z art. 11355 § 1 K.p.c. - które niestety są sprzeczne z wyżej powołanym rozporządzeniem.
 
Zgodnie z brzmieniem wyżej powołanego przepisu strona mająca miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedzibę za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązana jest wskazać w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń.
 
W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.
 
W art. 1135 5 § 1 i 2 konsekwentnie mówi się o „ustanowieniu pełnomocnika do prowadzenia sprawy” oraz o „wskazaniu pełnomocnika do doręczeń” . Rozróżnienie to nie jest przypadkowe. Na tle art. 1135 5 można bronić poglądu, że osoba wskazana nie jest w rzeczywistości „pełnomocnikiem” i że to wskazanie może nastąpić jednostronnie, bez zgody takiej osoby. Obowiązkiem sądu jest jedynie ustalenie, że doręczenie pism pełnomocnikowi do doręczeń było skuteczne. Poza zainteresowaniem sądu natomiast pozostaje kwestia stosunku prawnego łączącego stronę i pełnomocnika do doręczeń oraz to, czy taki pełnomocnik przekazał pisma stronie zamieszkałej za granicą lub mającej tam zwykły pobyt albo siedzibę. Można więc twierdzić, że omawiana różnica nie jest wyłącznie różnicą o charakterze redakcyjnym i że użycie innego wyrazu będzie miało wpływ na przyjęcie określonej koncepcji omawianej instytucji, np. na kwestię dopuszczalności wyznaczenia urzędu konsularnego państwa obcego jako takiego pełnomocnika.
 
Zakres umocowania osoby wskazanej jako pełnomocnik do doręczeń ogranicza się wyłącznie do odbioru pism sądowych. pełnomocnik do doręczeń nie jest uprawniony do składania jakichkolwiek oświadczeń w imieniu osoby, która go wskazała. Nie może być też zobowiązany przez sąd do dokonywania jakichkolwiek czynności. Apelacja złożona przez pełnomocnika ustanowionego dla doręczeń - jako złożona przez osobę nieuprawnioną - podlega odrzuceniu na podstawie art. 373 k.p.c. (post. SN z 19 marca 1997 r., II UKN 36/97 , LexPolonica nr 325535, OSNAPiUS 1998, nr 2, poz. 65).
 
W omawianej więc przez Pana sytuacji należy wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce, który będzie informował Pana o treści korespondencji. Warto również zwrócić się do Sądu z prośbą o odpowiednio wcześniejsze wyznaczania przeprowadzenia dowodów tak aby mógł Pan zaplanować podróż do Polski.


Tagi: pełnomocnik

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły