Długi spadkowe
24.04.2012
Spadkobierca może bądź przyjąć
spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć
spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też
spadek odrzucić.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.
Jak wynika z opisanej przez Panią sytuacji dokonała Pani przyjęcia spadku wprost przed notariuszem w wręcz z pełną odpowiedzialnością za ewentualne długi spadkowe.
Jedyną możliwość uchylenia się od odpowiedzialności za długi spadkowe daje art. 1019 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią spadkobierca może uchylić się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku jeżeli zostało ono złożone pod wpływem błędu lub groźby.
Przy czym jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie IV CK 799/2004 podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły (art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1 zdanie pierwsze i § 2 kc). Błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego.
Co do zasady nie ma ograniczenia czasowego w jakim to wierzyciel może domagać się spłaty długów spadkowych przez spadkobierców. Jednakże jak każde roszczenie finansowe długi spadkowe ulegają przedawnieniu.
Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. W szczególności należy wskazać, iż większość roszczeń wynikających z umowy sprzedaży, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło przedawnia się w okresie 2 lat od daty ich wymagalności.
Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Jeżeli Pani mama miała
dług z tytułu czynszu za rok 2008 to właściciel mieszkania może domagać się zapłaty czynszu od spadkobierców. Jednakże jeśli Pani podniesie zarzut przedawnienia to sprawę Pani wygra.
Tagi: dług, spadek
Opinie naszych zadowolonych Klientów