Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Czynsz najmu mieszkania

19.04.2012
Z przesłanych dokumentów wynika, iż została wszczęta wobec Pana egzekucja komornicza w związku z wydaniem nakazu zapłaty na rzecz Miasta Stołecznego Warszawy. Nakaz zapłaty uprawomocnił się w wyniku tzw. domniemania doręczenia.
 
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego art. 139 pismo przesłane za pośrednictwem operatora publicznego lub innego operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób - w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć. Po upływie kolejnego terminu pismo uważa się za skutecznie doręczone - domniemanie doręczenia.
 
W chwili obecnej co prawda można skutecznie odwołać się od przedmiotowego wyroku poprzez wykazania, iż w chwili awizacji wyroku nie zamieszkiwał Pan pod przedmiotowym adresem. Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie II CKN 824/97 nie można uczestnikowi postępowania przypisać winy w niezachowaniu danego terminu procesowego w razie nieprawidłowego doręczenia mu pisma sądowego mającego wpływ na zachowanie tego terminu.
 
Nie mniej w mojej ocenie nie ma podstaw prawnych do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Roszczenie Powoda jest w pełni uzasadnione i wniesienie sprzeciwu w tych okolicznościach przeciągnęłoby jedynie sprawę a nie spowodowałoby jej wygrania. 
 
Natomiast istnieje podstawa do wystąpienie z pozwem o zapłatę przeciwko osobą wynajmującym w tym okresie lokal od Pana, gdyż jak domniemam zgodnie z umową najmu to oni byli w tym okresie zobowiązani do zapłaty przedmiotowych należności. Pragnę jednak zwrócić uwagę, iż czynsz czy też opłata za dostawę wody są roszczeniami okresowymi i najemcy mogą próbować podnieść zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia. 
 
Zgodnie z treścią art.117 Kodeksu cywilnego po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. 
 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.


Tagi: najem, czynsz, komornik, egzekucja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły