Nabycie nieruchomości przez jednego z małżonków
28.03.2012
Z przesłanego odpisu aktu notarialnego wynika, iż mieszkanie zostało nabyte przez ojca do majątku dorobkowego jego i żony. Zgodnie z treścią przepisów Kodeksu rodzinnego obowiązujących w dniu podpisania przedmiotowego aktu notarialnego każdy z małżonków mógł wykonywać samodzielnie zarząd majątkiem wspólnym. Do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej.
W prawie cywilnym nie ma jednolitego pojęcia „zarządu majątkiem” . Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera też definicji „zarządu majątkiem wspólnym małżonków” . Przez zarząd ten zwykło się rozumieć - najogólniej mówiąc - całokształt dotyczących tego majątku czynności prawnych oraz działań faktycznych związanych z prawidłową gospodarką majątkiem wspólnym i zaspokajaniem potrzeb rodziny. Zarząd majątkiem wspólnym to działania stanowiące wykonywanie praw objętych wspólnością, a także czynności prawne prowadzące do nabycia prawa, lub zaciąganie zobowiązań, jeżeli odnoszą się do majątku wspólnego. Patrz w szczególności S. K. Rzonca: Pojęcie zarządu... , s. 32-35.
Czynności prawne zarządu majątkiem wspólnym to w szczególności czynności zobowiązujące do zbycia rzeczy lub prawa stanowiącego składnik tego majątku, rozporządzające takimi rzeczami lub prawami, obciążające je ograniczonymi prawami rzeczowymi, a także czynności, których treścią jest nabycie do majątku wspólnego rzeczy lub innego prawa majątkowego, oddanie rzeczy wchodzącej w skład majątku wspólnego w najem lub dzierżawę albo jej użyczenie, zaciągnięcie zobowiązania związanego z majątkiem wspólnym, przeniesienie posiadania rzeczy będącej składnikiem majątku wspólnego.
W związku z faktem, iż przepisy te były nieprecyzyjne dopiero później art. 37 Kodeksu rodzinnego został zmieniony. Mając więc na uwadze obowiązujące w chwili podpisania umowy przepisy w mojej ocenie przedmiotowa umowa jest ważna a współwłaścicielami mieszkania na zasadach wspólności majątkowej byli Pani rodzice.
W mojej ocenie w chwili obecnej należy albo poczekać do przedawnienia się zobowiązania wynikającego z podatku od spadku i darowizn po Pani mamie. Zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków powstaje z doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania (jest to więc zobowiązanie, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Względnie istnieje możliwość dokonania korekty wcześniejszego zeznania podatkowego wraz z skorzystaniem z tzw. czynnego żalu.
Możliwość składania czynnego żalu wynika z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi:
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest zapłacenie należności podatkowych. Artykuł 16 § 2 k.k.s. stanowi, że w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego należy uiścić w całości wymagalną należność publicznoprawną, uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Praktyka jest inna. Podatnicy, składając czynny żal, najpierw płacą zaległe podatki, uważając, że jest to warunek skuteczności czynnego żalu. Rzeczywiście zazwyczaj zaoszczędza to konieczności późniejszych kontaktów z urzędem w związku z obowiązkiem zapłaty zaległego podatku lub wykazania, że taka zapłata nastąpiła. Z tego punktu widzenia jest to działanie rozsądne. Natomiast czynny żal odniesie taki sam skutek, jeżeli zapłata podatku nastąpi dopiero w terminie wyznaczonym przez organ podatkowy.
Tagi: spadek, akt notarialny, nieruchomość
Opinie naszych zadowolonych Klientów