Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Poręczenie kredytu

27.03.2012
Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – jedna z podstawowych zasad prawa, wywodząca się z prawa rzymskiego,  Zgodnie z nią, nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce wyraża się ona tym, że nikt nie może podnosić, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu. Dla poprawnego stosowania tej zasady konieczne jest, aby wszystkie akty prawne były publikowane w sposób umożliwiający każdemu zapoznanie się z nimi (wPolsce jest to realizowane poprzez obowiązek publikacji powszechnie obowiązujących źródeł prawa w Dzienniku Ustaw, a pozostałych aktów w Monitorze Polskim).
 
Jak wynika z załączonych dokumentów SKOK uzyskał względem Pana tytuł wykonawczy w związku z faktem, iż poręczył Pan pożyczkę zaciągniętą przez osobę, która jej nie spłacała a następnie zmarła. Zgodnie z treścią art. 876 Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.
 
Umowa poręczenia jest umową konsensualną. Może być umową odpłatną lub nieodpłatną. W zasadzie stwarza jednostronne zobowiązanie na korzyść wierzyciela. Przeważa pogląd, że nie jest umową wzajemną ( art. 487 § 2 ) nawet wówczas, gdy udzielenie poręczenia następuje za wynagrodzeniem; jest wtedy umową dwustronnie zobowiązującą (Z. Radwański, w: System..., s. 1061 i 1067; tenże, poręczenie..., s. 9-10; inaczej M. Piekarski, w: Kodeks..., s. 1709). Na ogół uznaje się, że jest czynnością prawną kauzalną, choć są różne zapatrywania co do tego, co stanowi tę causam (E. Łętowska, Charakter..., s. 65; Z. Radwański, w: System..., s. 1061; tenże, poręczenie..., s. 9-10 i 13-14; A. Szpunar, Zabezpieczenia..., s. 163-164). 
 
Według jednych, poręczyciel odpowiada za cudzy dług, według innych - ponosi odpowiedzialność za własne zobowiązanie. Stanowisko pośrednie głosi, że poręczyciel zaciąga własne zobowiązanie, ale ma ono charakter uboczny w stosunku do długu głównego; wykonując własne zobowiązanie, poręczyciel jednocześnie spłaca cudzy dług, za który odpowiada osobiście (A. Szpunar, Zabezpieczenia..., s. 164; tenże, O zasadzie..., s. 13).
 
Ewentualne zarzuty co do procedury w jakiej poręczył Pan pożyczkę winien Pan budować w sprzeciwie od nakazu zapłaty w żadnym wypadku zaś w powództwie przeciwegzekucyjnym. Nie mniej przyjmując czysto teoretycznie, iż zarzuty te byłyby podniesione w sprzeciwie to niestety w mojej ocenie nie spowodowałyby one wygrania przez Pana sprawy. 
 
W chwili obecnej w mojej ocenie jedyną możliwością odzyskania spłaconych kwot jest wystąpienie z powództwem o zapłatę przeciwko spadkobiercom zmarłej o ile Ci przyjęli po niej spadek. Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.
 
W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
 
Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może wystąpić każda osoba posiadająca w tym interes prawny np. wierzyciel zmarłego.


Tagi: poręczenie, kredyt

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły