Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Nieuzasadniona egzekucja komornicza

23.03.2012
W niniejszej sprawie istotne są dla Pani dwa przepisy kodeksu postępowania cywilnego. 
 
Wstrzymanie czynności przez Komornika
 
W pierwszej kolejności pragnę wskazać, iż twierdzenie Komornika, iż nic nie może zrobić bez wniosku Wierzyciela jest błędne. Zgodnie z treścią art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. komornik wstrzyma się również z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.
 
Co więcej zgodnie z doktryną komornik jest uprawniony do rozliczania wpłat, jakie zostały dokonane na skutek zajęcia wynagrodzenia za pracę lub w toku postępowania prowadzonego innym sposobem egzekucji lub uiszczonych dobrowolnie przez dłużnika i w wypadku stwierdzenia nadpłaty przy egzekucji świadczeń okresowych może wstrzymać dalszą egzekucję (OSPiKA 1967, nr 3, poz. 60).
 
Powództwo przeciwegzekucyjne
 
Kolejnym uprawnieniem jakie Pani przysługuje jest tzw. powództwo przeciwegzekucyjne uregulowane w art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z przedmiotowym artykułem dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.
 
Powództwo przewidziane w art. 840 § 1 pkt 1 k.p.c. powinno być wytoczone przeciwko wierzycielowi, a przy wielości wierzycieli, którym wspólnie przysługują uprawnienia wynikające z tytułu wykonawczego, powinno być wytoczone łącznie przeciwko wszystkim wierzycielom. Zachodzi wtedy wypadek współuczestnictwa koniecznego po stronie pozwanej (wyrok SN z dnia 26 lipca 1972 r., III CRN 157/72, OSNCP 1973, nr 4, poz. 69).
 
Jeżeli przyjmie się, że dochodzenie niedopuszczalności egzekucji wskutek zmiany w przedmiocie roszczenia dopuszczalne jest nie tylko w sposób wskazany przez art. 840 k.p.c., lecz również za pomocą ustalenia w myśl art. 189 k.p.c., to jednak także powództwo o ustalenie może być oparte tylko na okolicznościach powstałych po zamknięciu rozprawy w instancji merytorycznej, gdyż co do całego materiału, który już istniał w chwili zamknięcia rozprawy, nastąpiła wskutek wydania prawomocnego wyroku raz na zawsze prekluzja (orzeczenie SN z dnia 8 lutego 1937 r., C.III. 357/35, RPEiS 1938, nr 3, s. 680).
 
Przed wystąpieniem do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym powinna Pani wezwać wierzyciela do poinformowania Komornika o dokonanej wpłacie i korektę wniosku o wszczęcie egzekucji w tym zakresie.


Tagi: komornik, egzekucja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 19.04.2012 gosia napisał(a):

  Czy jeśli mam uregulowane alimenty i zostało odsetki czy one mi sie należy ?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły