Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Podatek od darowizny

07.03.2012
Zgodnie z Ustawą o podatku od spadku i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polki lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. w drodze darowizny.
 
Zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolniono z opodatkowania nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowe. Mając na uwadze fakt, iż do darowizny doszło w listopadzie 2011 roku nie ma przeciwwskazań aby Pani córka dochowała terminu ustawowego. 
 
Ponadto Pani córka musi udokumentować w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. 
 
Problematyczna natomiast jest kwota przekazana jako zadatek na zakup mieszkania podczas podpisania umowy przedwstępnej gdzie do umowy finalnej przystąpiła jedynie Pani córka zgodnie z podpisanym aneksem do aktu notarialnego.
 
Na tle podobnego stanu prawnego wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w sprawie I SA/Bd 150/09 orzekając, iż przekazanie przez darczyńcę środków pieniężnych bezpośrednio na rachunek wierzyciela obdarowanego stanowi w istocie przejęcie za obdarowanego jego długu. Takie przejęcie długu ma cechy darowizny, ponieważ następuje przysporzenie na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy, ale jej przedmiotem nie są środki pieniężne, lecz prawo majątkowe (wierzytelność). Wartość tego prawa jest wartością dokonanej darowizny. W tej sytuacji, ponieważ przedmiotem darowizny nie są środki pieniężne, dla zwolnienia darowizny z podatku od spadków i darowizn nie jest wymagane udokumentowanie jej przekazania na rachunek bankowy obdarowanego, skok lub przekazem pocztowym, a jedynie zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od postania obowiązku podatkowego. 
 
W mojej ocenie blednie został sformułowany pkt. 2 §1 Umowy darowizny - gdyż w chwili dokonania umowy nie mogli Państwo darować córce udziału w nieruchomości, która nie jest Pani własnością. W mojej ocenie prawidłowo sformułowany punkt przedmiotowej umowy powinien brzmieć, iż cedują Państwo na córkę wszelkie prawa wynikające z zawartej umowy przedwstępnej w tym szczególności prawo do wpłaconego zadatku na poczet zakupu nieruchomości.
 
Jednakże nawet mając na uwadze błędny zapis nie odpowiadający stanowi faktycznemu moim zdaniem osoba prowadząca sprawę powinna przedmiotową umowę darowizny ocenić zgodnie z dyspozycją art. 65 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
 
Zgłoszenia dokonanej darowizny należy dokonać na druku SD-Z2, które należy wypełnić według poniższych wskazań.
 
Pole A – W polach oznaczamy właściwy urząd skarbowy oraz cel składania – zgłoszenie nabycia, lub korektę wcześniejszego zgłoszenia. W omawianym przypadku będzie to zgłoszenie nabycia.
 
Pole B- Wskazujemy w nim dane – zgodnie z rubrykami formularza
 
Pole C – wskazujemy dane Darczyńcy – łącznie ze wskazaniem czy jest osobą fizyczną, czy nie. W omawianym przypadku oczywiście wskazujemy, iż obdarowany jest osobą fizyczną.
 
Pole D – zaznaczamy kwadrat rodzaju przysporzenia (zważywszy na to, że druk jest uniwersalny, zawiera wiele różnych możliwości – od darowizny, przez dziedziczenie, zapis, polecenie, na ustawieniu służebności skończywszy). W przypadku darowizny, będzie to… darowizna.
 
Pole E : Wskazujemy dokument, który jest źródłem (lub potwierdzeniem) przysporzenia. –dowód przelewu, umowa darowizny, akty notarialne.


Tagi: podatek, darowizna

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły