Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Problem z firmą windykacyjną

14.02.2012
Z dużym przejęciem zapoznałem się z wezwaniem wystosowanym przez firmę windykacyjną. Z całą pewnością firma ta ma bardzo kreatywną osobę od przygotowywania wezwań do zapłaty, jednakże w mojej ocenie firma „blefuje” i jedyne co może zrobić to liczyć na Pana dobrowolną spłatę długu.
 
W mojej ocenie w pierwszej kolejności powinien Pan wezwać firmę do przedstawienia kopii nakazu zapłaty na jaki się powołują. Jak wynika z przesłanego wezwania firma windykacyjna zakupiła wierzytelności od Canal + na którą to firmę jest wystawiony tytuł wykonawczy.
 
Z doświadczenia wiadome mi jest, iż co do zasady firmy windykacyjne zajmujące się tzw. egzekucją masową nie troszczą się zbytnio o formalności w efekcie w niniejszej sprawie firma windykacyjna znalazła się w sytuacji patowej z następujących względów.
 
Brak możliwości posłużenia się tytułem wykonawczym
 
Z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, iż cesja wierzytelności nie została dokonana w sposób umożliwiający wystawienie nakazu zapłaty na rzecz firmy windykacyjnej tzn. cesja została dokonana w zwykłej formie pisemnej.
 
Tymczasem zgodnie z art. 788 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
 
W praktyce więc firma windykacyjna nie jest wstanie wszcząć egzekucji jeśli nie dysponuje ona przelewem wierzytelności z podpisami urzędowo poświadczonymi. Dlatego jak sugeruję na początku odpowiedzi proszę wezwać firmę do okazania kopii tytułu egzekucyjnego wystawionego na nich.
 
Nieważność postępowania
 
Firma windykacyjna może oczywiście ponownie wystąpić do sądu z pozwem - i często tak się dzieje, że firmy wprowadzają w błąd wymiar sprawiedliwości nie informując wcześniejszych wyrokach w sprawie jednakże takie postępowanie jest nieważne z mocy prawa.
 
W postępowaniu sądowym zasadą jest, że konkretne zarzuty lub roszczenie mogą być przedmiotem badania sądu tylko raz. Po rozpoznaniu sprawy tworzy się tak zwana powaga rzeczy osądzonej - "res iudicata". 
 
Zgodnie z art. 379 Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie jest nieważne jeżeli o to samo roszczenie między tymi samymi stronami toczy się sprawa wcześniej wszczęta albo jeżeli sprawa taka została już prawomocnie osądzona.
 
Ponadto z ostrożności procesowej w przypadku wystąpienia z pozwem należy podnieść zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia.


Tagi: windykacja, nakaz zapłaty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły