Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wyrok bez wiedzy pozwanego

07.02.2012
W pierwszej kolejności powinien Pan ustalić kiedy i gdzie Sąd wydający wyrok doręczył Panu nakaz zapłaty. W tym celu należy przedzwonić do Sądu Rejonowego dla Poznania Stare Miasto tel. (61) 64-73-929, (61) 64-73-932 i ustalić gdzie, kiedy i komu doręczono nakaz zapłaty o sygnaturze wskazanej w zawiadomieniu od Komornika.
 
Kwestie doręczeń wyroków reguluje Kodeks postępowania cywilnego. Jeżeli stroną jest osoba fizyczna, doręczenia dokonuje się jej osobiście, a gdy nie ma ona zdolności procesowej - jej przedstawicielowi ustawowemu.
 
Pisma procesowe dla przedsiębiorców i wspólników spółek handlowych, wpisanych do rejestru sądowego na podstawie odrębnych przepisów, doręcza się na adres podany w rejestrze, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń. Jeżeli ostatni wpisany adres został wykreślony jako niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy i nie zgłoszono wniosku o wpis nowego adresu, adres wykreślony jest uważany za adres podany w rejestrze.
 
Pisma dla osób prawnych, organizacji, osób fizycznych podlegających wpisowi do rejestru albo ewidencji na podstawie odrębnych przepisów - w razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających z uwagi na nieujawnienie w rejestrze albo w ewidencji zmiany adresu, a w przypadku osób fizycznych miejsca zamieszkania i adresu - pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowe miejsce zamieszkania i adres są sądowi znane.
 
Doręczenia dokonuje się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie. Jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. Ponadto dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pism.
 
W razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo przesłane za pośrednictwem operatora publicznego lub innego operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób - w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.
 
W przypadku uchybienia w doręczeniu nakazu zapłaty zgodnie z procedurą należy niezwłocznie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyc z ostrożności procesowej bowiem jak wielokrotnie wskazywał Sąd Najwyższy jeżeli nie dokonano skutecznego doręczenia nakazu zapłaty to nigdy również nie zaczął biec termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty.
 
Nadto warto wskazać, iż zgodnie z treścią art. 167 Kpc czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
 
Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.
 
Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.


Tagi: sprzeciw od nakazu zapłaty, przywrócenie terminu

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 08.12.2012 Anonim napisał(a):

  Polska jest państwem prawników i chorego systemu prawnego. Oszust posiadający pieniądze może wszystko. Sąd znajdzie zawsze jakiś kruczek prawny,żeby unieważnić odwołanie od wyroku. O Procreate , że to oszuści , pisze się na forach już parę lat. Ma pan chyba komputer. I traktuje Pan tą sprawę wybiórczo? Nieważne co się pisze, ważne są dowody. Nieważna opinia społeczna i stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, tylko ważna dla Pana solidarność prawnicza. I jedynie słuszna opcja włascicieli, podejrzewam że z odpowiedniej opcjii.Wasze ulice, nasze kamienice. Pozdrawiam

 • 16.10.2013 Marek napisał(a):

  A mnie zastanawia coś innego. Pytający stwierdza:
  "i ja również nie zgadzałem się z warunkami zawartej umowy". To dlaczego ją podpisał??? I dziwi mnie stanowisko "Anonima", który feruje wyrokami opierając się wyłącznie na informacjach, które znajdzie na forach internetowych.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły