Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

04.02.2012
W mojej ocenie Pana żona powinna wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej nakazu zapłaty podnosząc w sprzeciwie zarzut przedawnienia roszczenia dochodzonego pozwem.
 
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
 
Natomiast roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
 
EOS w mojej ocenie nie ma wiedzy, iż w niniejszej sprawie zapadł wcześniej wyrok sądowy i tej kwestii w sprzeciwie nie należy poruszać. Nawet jednakże gdyby eos taką wiedzę posiadał i powołał się na ten fakt to w mojej ocenie i tak sprawę przegra. Obowiązuje bowiem zasada powagi rzeczy osądzonej i nie można w tej samej sprawie dwa razy występować do sądu. eos mógł przepisać na siebie wcześniejszy wyrok BGŻ jednak musiałby dysponować cesją wyroku z podpisami notarialnie potwierdzonymi.
 
W sprawach cywilnych wierzyciel nie ma obowiązku wcześniejszego wezwania dłużnika do zapłaty. Taki obowiązek istnieje jedynie w postępowaniu gospodarczym. Natomiast w pozostałych postępowaniach jedyny negatywny skutek jaki może spowodować wystąpienie do sądu z pozwem bez wezwania dłużnika do zapłaty wynika z treści art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego - zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.
 
Elektroniczne postępowanie upominawcze cechuje się tym, iż Powód jedynie deklaruje posiadane w sprawie dowody a nie przedstawia ich. Dlatego też z Sądu Rejonowego dla Lublina Zachód otrzymał Pan jedynie nakaz zapłaty i pozew bez zawnioskowanych w pozwie dowodów. Po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty sprawa zostanie przekazana do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego, zaś powód będzie zobligowany do przesłania zawnioskowanych dowodów do Sadu.


Tagi: sprzeciw od nakazu zapłaty, nakaz zapłaty, eos

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 02.12.2012 Bogusław napisał(a):

  Panie Mecenasie, podejrzewam oczywistą pomyłkę w tym przypadku. "[...]Po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty sprawa zostanie przekazana do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania Powoda, zaś pozwany będzie zobligowany do przesłania zawnioskowanych dowodów do Sadu." Czy nie należy zamienić tutaj pozwanego z powodem? :-)

 • 03.12.2012 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  Panie Bogusławie. Dziękuję za uwagę. W treści faktycznie omyłkowo słowo powód zostało zastąpione słowem pozwany. Treść porady już skorygowałem.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły