Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zrzeczenie się dziedziczenia i alimentów

25.01.2012
Zadane przez Pana pytanie jest wielowątkowe i należy podzielić je na dwie istotne z punktu widzenia prawa zagadnienia: możliwość zrzeczenia się dziedziczenia oraz możliwość zrzeczenia się roszczenia o alimenty.
 
Zrzeczenie się dziedziczenia
 
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w kodeksie cywilnym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna. Jednakże zgodnie z treścią art. 1048 kodeksu cywilnego spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
 
Powyższy przepis jest jedyną skuteczną możliwością zrzeczenia się dziedziczenia.
 
Takie stanowisko zostało potwierdzone również w postanowieniu Sądy Najwyższego w sprawie III CRN 35/84 - przepisy dotyczące spadkobrania nie przewidują możliwości „zrzeczenia się spadku” czy udziału w nim na korzyść innej osoby, w tym także na korzyść innego spadkobiercy. Spadkobierca ustawowy może zrzec się dziedziczenia tylko w drodze umowy notarialnej zawartej z przyszłym spadkodawcą (art. 1048 kc).
 
Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.
 
Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
 
W celu uniknięcia dziedziczenia spadku po rodzicach może Pan również po śmierci jednego z rodziców spadek odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarze.
 
Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
 
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
 
Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
 
Zrzeczenie się alimentów
 
O wiele bardziej skomplikowana sytuacja prawna niż w przypadku zrzeczenia się dziedziczenia odnosi się do zrzeczenia się alimentów.
 
Sprawa zrzeczenia się uprawnienia alimentacyjnego nie jest wprost określona w przepisach prawnych. Należy jednak zaznaczyć, że świadczenia alimentacyjne są prawem niezbywalnym, tzn. nie można go przenosić umownie na inną osobę. Tym samym w mojej opinii prawo to także, z uwagi na ochronny charakter przepisu art. 128 krio (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) - obowiązek dostarczania środków utrzymania (obowiązek alimentacyjny), a w miarę potrzeby także środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo), nie może podlegać zrzeczeniu.
 
Podobne stanowisko można znaleźć w piśmiennictwie, w którym analizowano treść art. 128 krio na tle zrzeczenia się roszczenia alimentacyjnego. Zgodnie z przyjętym stanowiskiem uważa się, że samo roszczenie alimentacyjne nie może być przedmiotem swobodnej decyzji stron, w szczególności nie może być przedmiotem umowy ani też innej ugody, która by w skutkach prowadziła do jego ograniczenia.
 
Zatem pisemna umowa lub oświadczenie tej treści, w którym rodzice zrzekają się w przyszłości roszczeń alimentacyjnych, nie ma mocy prawnej. Ograniczenia w zakresie alimentacji mogą zostać jedynie wprowadzone mocą odpowiednich przepisów prawnych. 


Tagi: alimenty, dziedziczenie, spadek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 25.01.2012 Jakub napisał(a):

  Bardzo dziękuję Dariuszowi Kostyra za obszerną poradę prawną dotyczącą zrzeczenia się dziedziczenia oraz zrzeczenia się alimentów - teraz wszystkie moje wątpliwości prawne zostały rozwiane.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły