Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Legalizacja pobytu cudzoziemca na podstawie abolicji

15.01.2012
Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2011 roku o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach może się Pan ubiegać o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Zgodnie z Ustawą zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony przysługuje cudzoziemcom przebywającym nielegalnie na terytorium Polski w dniu wejścia Ustawy tzn. w dniu 1 stycznia 2012 roku. Ponadto dodatkowe warunki jakie musi spełnić cudzoziemiec to:
 
 1. musi przebywać nieprzerwania na terenie Polski co najmniej od dnia 20 grudnia 2007 roku;
 2. wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie musi zostać złożony pomiędzy dniem 1 stycznia 2012 roku a 2 lipca 2012 roku
 3. cudzoziemiec musi się zgodzić na pobranie odcisków linii papilarnych;
 4. pobyt cudzoziemca nie może zagrażać obronności oraz bezpieczeństwu Polski
 
Pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany, gdy żadna z przerw w nim nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy, chyba że przerwa była spowodowana:
 
 1. wykonywaniem obowiązków zawodowych lub świadczeniem pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 2. towarzyszeniem małżonkowi wykonującemu obowiązki zawodowe
 3. leczeniem cudzoziemca.
 
Ustawa co prawda nie reguluje sytuacji gdy cudzoziemiec nie posiada Paszportu z powodu jego zagubienia lub zniszczenia nie mniej Urzędy przyjmują, iż postępowanie o legalizację pobytu jest możliwe jeżeli cudzoziemiec zobowiąże się do uzyskania nowego paszportu i posiada inny dokument potwierdzający jego tożsamość np. paszport wewnętrzny Ukrainy.
 
Pobyt cudzoziemca uznaje się za nieprzerwany, jeżeli nic innego nie wynika z zebranego materiału dowodowego lub z okoliczności sprawy. W związku z faktem, iż nie dysponuje Pan paszportem potwierdzającym datę wjazdu do Polski należy w postępowania tym skorzystać z wszystkich innych dowodów przewidzianych w Kodeksie postępowania administracyjnego tj. przesłuchanie świadków, badania lekarskie lub powołanie innych dokumentów potwierdzających Pana pobyt w Polsce np. zdjęcia, etc.
 
Jeżeli termin do złożenia wniosku  został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny do dnia zakończenia postępowania o udzielenie abolicji.
 
Wniosek w sprawie o abolicję składa się na identycznym formularzu jak o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie. Wniosek należy złożyć w 4 egzemplarzach wraz z zdjęciami paszportowymi oraz Dodowem uiszczenia opłaty w wysokości 340 zł.


Tagi: abolicja, zezwolenie na zamieszkanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/3623/Legalizacja%20pobytu%20cudzoziemca%20na%20podstawie%20abolicji