Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ślub z cudzoziemcem bez ważnego paszportu

28.12.2011
Na wstępie pragnę wskazać, iż w żadnym przypadku w omawianej sprawie nie będzie możliwości zawarcia związku małżeńskiego przez Konsulem. 
 
Jeżeli oboje z małżonków mają obywatelstwo polskie, wówczas mogą zawrzeć związek małżeński przed polskim konsulem. Przed zwarcie związku małżeńskiego należy konsulowi przedstawić wcześniej uzyskane zaświadczenie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie ważnego małżeństwa.
 
Małżonkowie składają przed konsulem oświadczenia, a następnie konsul sporządza protokół. Dokument ten stanowi podstawę do sporządzenia katu małżeństwa. Konsul sam przesyła protokół do urzędu stanu cywilnego. Właściwym jest tu urząd stanu cywilnego dla dzielnicy śródmieście miasta stołecznego Warszawy. Wraz z protokołem przesyłane są oświadczenia małżonków, iż nie wiedzą oni o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz oświadczenia o nazwiskach, jakie będą nosili małżonkowie oraz ich dzieci.
 
W związku z faktem, iż w Państwa przypadku Pani narzeczony nie jest obywatelem polskim tym samym nie ma możliwości zawarcia związku małżeńskiego przez Konsulem polskim w Norwegii.
 
Natomiast osoba zamierzająca zawrzeć związek małżeński zgodnie z art. 54 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego zobowiązana jest przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby.
 
Cudzoziemiec legitymuje się paszportem wydanym przez władze państwa, z którego pochodzi, lub innym dokumentem tożsamości określonym przepisami ustawy o cudzoziemcach, np.: kartą pobytu tymczasowego, zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca, polskim dokumentem tożsamości cudzoziemca. 
 
Wymienione dokumenty pełnią swoją funkcję wyłącznie w okresie ich ważności. 
 
Bezpaństwowiec zamieszkały w Polsce legitymuje się dokumentem tożsamości cudzoziemca, a zamieszkały za granicą dokumentuje swoją tożsamość dokumentem podróży lub innym dokumentem tożsamości. 
 
Cudzoziemiec, który otrzymał w Polsce status uchodźcy, legitymuje się tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca. 
 
Cudzoziemcy, obywatele europejskich państw członkowskich dokumentują swoją tożsamość paszportem lub innym dokumentem, np. dokumentem podróży z fotografią bądź dowodem osobistym, a także zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego WE. 
 
Niestety bez ważnego dokumentu tożsamości nie ma możliwości zawarcia związku małżeńskiego w Polsce.


Tagi: ślub, małżeństwo, dokument tożsamości

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły