Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wymiana prawa jazdy

23.12.2011
Zapoznałem się uważnie z opisem Pana sprawy oraz przesłaną decyzją i oświadczam, iż w mojej ocenie organ nie ma racji i myli „wymianę prawa jazdy” z „wydaniem prawa jazdy”, zaś uzasadnienie decyzji świadczy o tym, iż urzędnik ją wydający nie zapoznał się nawet z dotychczasową linią orzecznictwa sądów administracyjnych w podobnych sprawach.
 
Szczegółowy tryb wymiany prawa jazdy został określony w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002 roku w sprawie wymiany praw jazdy. Zgodnie z regulacją zawartą w tym rozporządzeniu dokumenty podlegające wymianie tracą ważność po upływie terminów wskazanych w rozporządzeniu (wymiana praw jazdy została zakończona w 2006 roku).
 
Jednakże należy wskazać, iż przepisy przedmiotowego rozporządzenie rodziły wiele wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją. Przy czym Sądy administracyjne są uprawnione do badania zgodności podstawowych aktów normatywnych z ustawą i Konstytucją RP. Stwierdziwszy zaś taką niezgodność obowiązane są do odmowy zastosowania w sprawie przepisów takiego aktu wykonawczego.
 
Wymiana praw jazdy miała służyć jednemu tylko celowi, zastąpienia dotychczas posiadanego dokumentu prawa jazdy - papierowej książeczki - na zafoliowany kartonik. Taka czynność organu w żaden sposób nie uprawniała go do weryfikowania uprawnień zawartych w wymienionym dokumencie.
 
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 roku w sprawie IIISA/Lu 382/2008 utrata ważności prawa jazdy nie jest równoznaczna z cofnięciem prawa jazdy, czy odmową jego wydania.
 
W ramach postępowania o wymianę prawa jazdy w trybie określonym w art. 150 Prawa o ruchu drogowym nie mają zastosowania przepisy, które odnoszą się do weryfikacji posiadanych przez kierowcę uprawnień. Zatem w trybie wymiany prawa jazdy wydawane jest prawo jazdy z dokładnie takim samym zakresem uprawnień jak to, które traci ważność.
 
Przywołane przez organ Rozporządzenie natomiast dotyczy wydania prawa jazdy nie zaś jego wymiany. Natomiast nawet gdyby organ dopatrzył się nieprawidłowości to jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie art. 94 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz. 908 ze zm.) w związku z § 7 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. 2004 r. Nr 24 poz. 215 ze zm.) nie uzasadnia pozbawienia lub wprowadzenia ograniczeń w polskich dokumentach potwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, w trybie wymiany powrotnej, tylko na jej podstawie, że organ zagraniczny wymieniając polskie prawo jazdy wprowadził w nim ograniczenia w oparciu o obowiązujące w jego kraju regulacje prawne.
 
W mojej ocenie więc uzasadnione byłoby wniesienie odwołania od przedmiotowej decyzji. 


Tagi: prawo jazdy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły