Wymiana prawa jazdy
23.12.2011
Zapoznałem się uważnie z opisem Pana sprawy oraz przesłaną decyzją i oświadczam, iż w mojej ocenie organ nie ma racji i myli „wymianę prawa jazdy” z „wydaniem prawa jazdy”, zaś uzasadnienie decyzji świadczy o tym, iż urzędnik ją wydający nie zapoznał się nawet z dotychczasową linią orzecznictwa sądów administracyjnych w podobnych sprawach.
Szczegółowy tryb wymiany prawa jazdy został określony w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002 roku w sprawie wymiany praw jazdy. Zgodnie z regulacją zawartą w tym rozporządzeniu dokumenty podlegające wymianie tracą ważność po upływie terminów wskazanych w rozporządzeniu (wymiana praw jazdy została zakończona w 2006 roku).
Jednakże należy wskazać, iż przepisy przedmiotowego rozporządzenie rodziły wiele wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją. Przy czym Sądy administracyjne są uprawnione do badania zgodności podstawowych aktów normatywnych z ustawą i Konstytucją RP. Stwierdziwszy zaś taką niezgodność obowiązane są do odmowy zastosowania w sprawie przepisów takiego aktu wykonawczego.
Wymiana praw jazdy miała służyć jednemu tylko celowi, zastąpienia dotychczas posiadanego dokumentu prawa jazdy - papierowej książeczki - na zafoliowany kartonik. Taka czynność organu w żaden sposób nie uprawniała go do weryfikowania uprawnień zawartych w wymienionym dokumencie.
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 roku w sprawie IIISA/Lu 382/2008 utrata ważności prawa jazdy nie jest równoznaczna z cofnięciem prawa jazdy, czy odmową jego wydania.
W ramach postępowania o wymianę prawa jazdy w trybie określonym w art. 150 Prawa o ruchu drogowym nie mają zastosowania przepisy, które odnoszą się do weryfikacji posiadanych przez kierowcę uprawnień. Zatem w trybie wymiany prawa jazdy wydawane jest
prawo jazdy z dokładnie takim samym zakresem uprawnień jak to, które traci ważność.
Przywołane przez organ Rozporządzenie natomiast dotyczy wydania prawa jazdy nie zaś jego wymiany. Natomiast nawet gdyby organ dopatrzył się nieprawidłowości to jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie art. 94 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz. 908 ze zm.) w związku z § 7 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. 2004 r. Nr 24 poz. 215 ze zm.) nie uzasadnia pozbawienia lub wprowadzenia ograniczeń w polskich dokumentach potwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, w trybie wymiany powrotnej, tylko na jej podstawie, że organ zagraniczny wymieniając polskie
prawo jazdy wprowadził w nim ograniczenia w oparciu o obowiązujące w jego kraju regulacje prawne.
W mojej ocenie więc uzasadnione byłoby wniesienie odwołania od przedmiotowej decyzji.
Tagi: prawo jazdy
Opinie naszych zadowolonych Klientów