Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przedłużenie pobytu w Polsce

13.12.2011
Niestety w opisanej przez Pana sytuacji nie ma zbyt wielu możliwości manewru. Trudno mi na podstawie pytania określić jakie „powody osobiste” determinują Pana chęć pozostania w Polsce - a mogą być one kluczowe dla ewentualnej możliwości pozostania w Polsce.
 
Przedłużenie wizy
 
Z opisu sprawy wynika, iż najprawdopodobniej przebywa Pan w Polsce na podstawie wizy turystycznej Schengen. Co prawda Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach przewiduje możliwość przedłużenia wizy jeżeli cudzoziemiec wykaże, iż łącznie zostały spełnione następujące warunki:
 
 1. przemawia za tym ważny interes zawodowy lub osobisty cudzoziemca albo względy humanitarne, uniemożliwiające mu opuszczenie tego terytorium przed upływem terminu ważności wizy krajowej lub przed końcem objętego tą wizą dozwolonego okresu pobytu;
 2. zdarzenia, które są przyczyną ubiegania się o przedłużenie wizy krajowej, wystąpiły niezależnie od woli cudzoziemca i nie były możliwe do przewidzenia w dniu składania wniosku o wydanie wizy krajowej;
 3. okoliczności sprawy nie wskazują, że cel pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie inny niż deklarowany;
 4. nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania wizy
 
Jednakże przedłużenie wizy Schengen nie może prowadzić do sytuacji, w której łączny okres pobytu przekroczy 90 dni w okresie 180 dni (decyzja Komisji z 19.03.2010 r. ustanawiającej podręcznik do rozpatrywania wniosków wizowych i zmieniania wydanych wiz).
 
Sytuacja w której istnieje więc prawna możliwość przedłużenia wizy jest niezmiernie rzadka, zaś przesłanki pozwalające na przedłużenie wizy wyjątkowe. 
 
Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony
 
Inną możliwością byłoby staranie się o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Jednakże w Pana przypadku nie jest Pan wstanie dochować terminu wskazanego w art. 61 Ustawy o cudzoziemcach - cudzoziemiec jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Jeżeli termin do złożenia wniosku, o którym mowa wyżej nie zostanie zachowany, cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie lub na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, w przypadku gdy postępowanie w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony nie zostało zakończone przed upływem tego okresu pobytu.
 
Konsekwencje nielegalnego pozostania na terytorium Polski
 
Jeżeli natomiast zdecyduje się Pan na nielegalne pozostanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to musi się Pan liczyć z wydaniem decyzji zakazującej Panu ponownego wjazdu do strefy Schengen przez okres jednego roku.
 
Zgodnie bowiem z treścią art. 128 Ustawy o cudzoziemcach w wykazie osób niepożądanych zamieszcza się dane cudzoziemca na okres roku od dnia dobrowolnego wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie określonym w decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zawierającej nakaz wyjazdu w określonym terminie, decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub decyzji o cofnięciu tego zezwolenia.
 
Na marginesie sprawy jedynie zauważę, że decyzji o wydaleniu oraz zakazie wjazdu nie wykonuje się wobec osób będących małżonkami obywatelek polski.


Tagi: zezwolenie na zamieszkanie, wiza

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły