Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wznowienie postępowania

04.12.2011
Z przesłanych dokumentów wynika, iż Sąd Rejonowy w Lublinie wydał nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym z powództwa Corpus Iuris Niestandaryzowanego Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego.
 
Jedynym dowodem w sprawie jaki został powołany przez Corpus Iuris był wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu.
 
Zgodnie z linią orzecznictwa Sądu Najwyższego wyciągi z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego, o których mowa w art. 194 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.), stanowią podstawę wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.
 
W wyroku z dnia 11 lipca 2011 roku w sprawie P 1/10 Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż art. 194 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546, z 2005 r. Nr 83, poz. 719, Nr 183, poz. 1537 i 1538 i Nr 184, poz. 1539, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119, z 2007 r. Nr 112, poz. 769, z 2008 r. Nr 231, poz. 1546, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 42, poz. 341, Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540, z 2010 r. Nr 81, poz. 530, Nr 106, poz. 670, Nr 126, poz. 853 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622) w części, w jakiej nadaje moc prawną dokumentu urzędowego księgom rachunkowym i wyciągom z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego w postępowaniu cywilnym prowadzonym wobec konsumenta, jest niezgodny z art. 2, art. 32 ust. 1 zdanie pierwsze i art. 76 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 20 Konstytucji.
 
Zgodnie z art. 4011 Kodeksu postępowania cywilnego można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.
 
Podstawa wznowienia ustanowiona w art. 401 1 ma charakter szczególny i jest uzasadniona przyjęciem przez ustrojodawcę określonego rozwiązania w zakresie skutków wyroków Trybunału Konstytucji ( art. 190 ust. 4 Konstytucji). Konstrukcyjnie podstawa ta zbliża się jednak do podstaw restytucyjnych wznowienia określonych w art. 403 . W rezultacie należy przyjąć, że podstawa ta nie prowadzi do obligatoryjnego uchylenia lub zmiany zaskarżonego prawomocnego orzeczenia. Sąd musi zbadać, czy przy założeniu, że nie obowiązuje przepis, który wcześniej przyjął za podstawę rozstrzygnięcia, a który Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją, umową międzynarodową lub ustawą, rozstrzygnięcie sprawy byłoby takie samo lub inne. Nie jest więc wykluczone, że sąd dojdzie do wniosku, iż rozstrzygnięcie powinno być takie samo jak poprzednio wydane na podstawie przepisu zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny, co będzie skutkować oddaleniem skargi. 
 
Określona w art. 401 1 podstawa wznowienia występuje jedynie wtedy, gdy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował ten przepis, który był podstawą wydania zaskarżonego prawomocnego orzeczenia Konieczne jest ponadto, aby Trybunał uznał akt normatywny (przepis) za niezgodny z Konstytucją, umową międzynarodową lub ustawą. 
 
Niestety w mojej ocenie w omawianym przypadku istnieją nikłe szanse na wznowienie postępowania w niniejszej sprawie. Z jednej strony zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis nie był podstawą przedmiotowego wyroku, ponadto w mojej ocenie treść wyroku niezależnie od brzmienia tego przepisu byłaby identyczna. 
 
W obecnym stanie prawnym na podstawie wyciągu z ksiąg rachunkowych może być wydany nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym natomiast nie może Sąd wydac nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.


Tagi: wznowienie postępowania, nakaz zapłaty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 01.03.2012 Dariusz Kostyra napisał(a):

  Pytania prawne proszę zadawać poprzez opcję Zapytaj prawnika w lewym górnym rogu strony. Wznowienie postępowania zależy zawsze od konkretnej sytuacji prawnej. Sąd II instancji dla tzw. e-sądu jest Sąd Okręgowy w Lublinie.

 • 01.03.2012 Bogdan napisał(a):

  Ciężko się czyta, rozbolała mnie głowa od skonsumowania tej treści. Czyli że przed e-sądem nie można nic wznowić ? Przeważnie to jest tak, że występuje "brak doręczenia": zmiana adresu miejsca zamieszkania - te tzw. długi są stare, sprzed 5-15 lat, w tym czasie miliony opuściło granice Rzeczpospolitej. A po drugie: wznowienie miałoby nastąpić przed sądem II Instancji- a co dla e-sądu w Lublinie jest sądem II Instancji ?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły