Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wykorzystywanie wizerunku osoby publicznej

01.12.2011
Ochrona wizerunku osoby została uregulowana w przepisach Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej „prawo autorskie”) oraz Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny .
 
Zgodnie z treścią art. 81 Prawa autorskiego rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenie osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
 
Nadto zezwolenie nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych oraz osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
 
Pojęciem „osób powszechnie znanych” zajmował się między innymi Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 20 lipca 2007 roku I CSK 134/2007 skład orzekający stwierdził, iż określenie „grono osób powszechnie znanych” (art. 81 ust. 2 Prawa autorskiego) obejmuje osoby, które wprost lub w sposób dorozumiany godzą się na podawanie do publicznej wiadomości wiedzy o swoim życiu. Nie są to jednak tylko aktorzy, piosenkarze lub politycy, lecz także osoby prowadzące inną działalność, na przykład gospodarczą lub społeczną.
 
Możemy zatem stwierdzić, że dopuszczalne jest rozpowszechnianie wizerunku osób powszechnie znanych. Za takie osoby są niewątpliwie uznane te, które weszły do historii, przy czym chodzi także o osoby współczesne, które historie tworzą. Przyjmuje się jednak, że dozwolone rozpowszechnianie wizerunku tych osób nie jest nieograniczone. W szczególności uznaje się, że nie jest dopuszczalne komercyjne wykorzystywanie wizerunku osób znanych. Takie wykorzystanie narusza prawo nie tylko prawo do prywatności (osoby żyjącej), ale także prawo do czci lub do kultu pamięci osoby bliskiej. Można zatem stwierdzić, że rozpowszechnianie wizerunku osoby znanej w celach komercyjnych, narusza prawo takiej osoby do osobistego prawa do persony. W doktrynie pojawiają się jednak spory w jakim zakresie po śmierci osoby, należy chronić wizerunek osoby.
 
Odnosząc się natomiast do wizerunków postaci historycznych to niestety nie ma ogólnej zasady którą można by zastosować do wszystkich postaci historycznych - co do zasady polska Ustawa przewiduje 20 letni okres ochrony od daty śmierci osoby jednak  np. w przypadku Fryderyka Chopina szczególną uwagę należy zwrócić na Ustawę  z dnia 3 lutego 2001 roku o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. 
 
Zgodnie z art. 1 ww. Ustawy utwory Fryderyka Chopina i przedmioty z nim związane stanowią dobro ogólnonarodowe podlegające szczególnej ochronie. Nazwisko Fryderyka Chopina i jego wizerunek są chronione odpowiednio na zasadach dotyczących dóbr osobistych. Powyższa sytuacja jest jednak wyjątkowa i co do zasady nie ma uregulowań prawnych np. normujących posługiwanie się wizerunkiem papieża Jana Pawła II.


Tagi: wizerunek, ochrona wizerunku, prawo autorskie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły