Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu

24.11.2011
W odpowiedzi skupię się na najszybszej i najprostszej drodze do sformalizowania nabycia przez Panią spadku. Tytułem wstępuje jedynie zaznaczę, iż została Pani powołana do spadku w całości tzn. z nikim spadkiem nie będzie się Pani dzieliła.
 
W niniejszej sytuacji nikomu z spadkobierców ustawowych nie będzie również przysługiwało roszczenie o zapłatę zachowku Bowiem roszczenie to przysługuje jedynie osobą wymienionym w art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). 
 
Krok 1 - Stwierdzenie nabycia spadku
 
W pierwszej kolejności powinna Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W wniosku należy również ujawnić fakt istnienia testamentu oraz złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku - jeżeli od śmierci cioci nie minęło jeszcze 6 miesięcy.
 
Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.
 
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku winna Pani skierować do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania cioci.
 
Zgodnie z art. 49 Ustawy o kosztach w sprawach cywilnych od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wnosi się opłatę stałą w kwocie 50 zł. Opłatę można wnieść w znaczkach sądowych poprzez naklejenie ich na składany wniosek lub na rachunek sądu spadku.
 
Krok 2 - podatek od spadku 
 
Zgodnie z art. 6 Ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą przyjęcia spadku. Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.
 
Na ogół osoby składają zeznanie podatkowe w chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
 
Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.
 
Wysokość podatku od spadku uzależniona jest od tego do której grupy podatkowej należy spadkobierca. Pani należy do II grupy podatkowej - do tej grupy zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
 
Podatek w Pani sytuacji będzie wynosił 1644 zł, 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.
 
Jeżeli nie jest Pani właścicielem innej nieruchomości i będzie Pani zamieszkiwać w odziedziczonym mieszkaniu przez okres 5 lat może Pani skorzystać z ulgi podatkowej określonej w art. 16 Ustawy o podatku od spadków i darowizn.
 
Krok 3 - Wpis do księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości
 
Ostatnim krokiem jest ujawnienie Pani własności w księdze wieczystej odziedziczonego mieszkania. W tym celu winna Pani złożyć do Sąd Rejonowego Wydziału Ksiąg wieczystych wniosek o dokonanie wpisu oraz załączyć prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku przez Panią w całości.


Tagi: księgi wieczyste, podatek, testament, stwierdzenie nabycia spadku

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły