Podział spadku - kamienica
24.11.2011
Zgodnie z treścią art. 922 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Spadkodawca może również rozporządzić swym majątkiem poprzez sporządzenie testamentu.
testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.
Natomiast zgodnie z treścią art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Mając na uwadze powyższe przepisy po śmierci mamy teściowej nigdy do dziedzicznie w omawianej sytuacji nie doszłaby Pana żona oraz szwagier tym samym nie mają oni zasadnego roszczenia o zapłatę zachowku.
Na mocy sporządzonego testamentu do spadku zostaną powołane w częściach równych Pana teściowa oraz jej brat. Do takiego samego podziału doszłoby w przypadku dziedziczenia ustawowego.
Poprzez nabycie spadku osoby dziedziczą ułamkową cześć masy spadkowej nie zaś konkretne przedmioty.
Podziałowi fizycznemu spadku służy tzw.
dział spadku. W postępowaniu o
dział spadku stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dotyczącego współwłasności. Zgodnie z art. 210 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.
Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Bez wątpienia w mojej ocenie kamienica w której istnieją wyodrębnione lokale jest rzeczą którą można podzielić poprzez przyznanie własności poszczególnych lokali określonym spadkobiercą a ewentualne różnice w ich wartości wyrównać poprzez zasądzenie dopłaty. Przy czym co do zasady Sąd powinien mieć na uwadze dotychczasowy sposób użytkowania nieruchomości.
Tagi: zachowek, testament, dział spadku
Opinie naszych zadowolonych Klientów