Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Abolicja 2012 - zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony

30.10.2011

Szczegółowy tryb postępowania w sprawach z zakresu abolicji dla cudzoziemców został określony w Ustawie z dnia 28 lipca 2011 r. o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach.

Ustawa obejmuje m.in. cudzoziemców przybywających nieprzerwanie na terytorium Polski od dnia 20 grudnia 2007 r., których pobyt na tym terytorium w dniu wejścia ustawy jest nielegalny.

Za pobyt nieprzerwany uważa się  pobyt cudzoziemca na terytorium Polski, gdy żadna z przerw nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 maja 2005 roku w sprawie V SA/Wa 747/2005 jak wynika z przepisu art. 64 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2003 r. Nr 128 poz. 1175), jednym z warunków udzielenia zezwolenia na osiedlenie się jest nieprzerwany pobyt cudzoziemca na terytorium RP w ustawowym okresie. Tenże nieprzerwany, odpowiednio zalegalizowany pobyt, winien być rozumiany jako rzeczywiste, fizyczne przebywanie cudzoziemca na terytorium Polski, służące jego zasymilowaniu się ze społecznością lokalną oraz budowie trwałych relacji osobistych i ekonomicznych.

Bardzo istotna jest zasadna wprowadzona w niniejszej ustawie, iż uważa się, że pobyt cudzoziemca był nieprzerwany jeżeli nic innego nie wynika z dokumentów - w praktyce jeżeli cudzoziemiec dysponuje paszportem potwierdzającym wjazd na terytorium Polski przed dniem 20 grudnia 2007 roku to będzie to wystarczający dowód do uzyskania zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony.

Zgodnie z art. 3 Wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca udziela zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na okres 2 lat, jeżeli wniosek o udzielenie tego zezwolenia zostanie złożony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Wniosek o abolicję należy więc złożyć w terminie od 1 stycznia 2012 roku do 30 czerwca 2012 r. - jeżeli termin do złożenia wniosku nie zostanie zachowany, wojewoda pozostawi wniosek bez rozpoznania.

W chwili złożenie kompletnego wniosku Wojewoda zamieści w paszporcie cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdzi złożenie wniosku na zamieszkanie na czas oznaczony.

Warunkiem konieczny aby wniosek był rozpoznany jest pobranie od cudzoziemca odcisków linii papilarnych za pomocą kart daktyloskopijnych lub urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków.

Wnioskiem obowiązującym w postępowaniu abolicyjnym jest wniosek o udzielenie zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony - http://bip.mazowieckie.pl/cmsws/page/?BF;4734.

Wniosek należy złożyć w 4 egzemplarzach, dołączyć 4 aktualne zdjęcia (paszportowe), 3 kserokopie ważnego paszportu + oryginał do wglądu, uiścić opłatę w wysokości 340 zł.

Czas rozpatrzenia wniosku to około 2 miesięcy od jego złożenia. W przypadku wydania pozytywnej decyzji cudzoziemiec otrzyma zezwolenie na zamieszkania na okres 2 lat, co istotne cudzoziemiec, któremu udzielono zezwolenia na zamieszkanie w trybie abolicyjnym może wykonywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę bez zezwolenia na podstawie umowy o pracę.Tagi: abolicja, zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły