Abolicja 2012 - zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony
30.10.2011Szczegółowy tryb postępowania w sprawach z zakresu abolicji dla cudzoziemców został określony w Ustawie z dnia 28 lipca 2011 r. o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach.
Ustawa obejmuje m.in. cudzoziemców przybywających nieprzerwanie na terytorium Polski od dnia 20 grudnia 2007 r., których pobyt na tym terytorium w dniu wejścia ustawy jest nielegalny.
Za pobyt nieprzerwany uważa się pobyt cudzoziemca na terytorium Polski, gdy żadna z przerw nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy.
Bardzo istotna jest zasadna wprowadzona w niniejszej ustawie, iż uważa się, że pobyt cudzoziemca był nieprzerwany jeżeli nic innego nie wynika z dokumentów - w praktyce jeżeli cudzoziemiec dysponuje paszportem potwierdzającym wjazd na terytorium Polski przed dniem 20 grudnia 2007 roku to będzie to wystarczający dowód do uzyskania zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony.
Zgodnie z art. 3 Wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca udziela zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na okres 2 lat, jeżeli wniosek o udzielenie tego zezwolenia zostanie złożony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
W chwili złożenie kompletnego wniosku Wojewoda zamieści w paszporcie cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdzi złożenie wniosku na zamieszkanie na czas oznaczony.
Warunkiem konieczny aby wniosek był rozpoznany jest pobranie od cudzoziemca odcisków linii papilarnych za pomocą kart daktyloskopijnych lub urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków.
Wnioskiem obowiązującym w postępowaniu abolicyjnym jest wniosek o udzielenie zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony - http://bip.mazowieckie.pl/cmsws/page/?BF;4734.
Wniosek należy złożyć w 4 egzemplarzach, dołączyć 4 aktualne zdjęcia (paszportowe), 3 kserokopie ważnego paszportu + oryginał do wglądu, uiścić opłatę w wysokości 340 zł.
Czas rozpatrzenia wniosku to około 2 miesięcy od jego złożenia. W przypadku wydania pozytywnej decyzji cudzoziemiec otrzyma zezwolenie na zamieszkania na okres 2 lat, co istotne cudzoziemiec, któremu udzielono zezwolenia na zamieszkanie w trybie abolicyjnym może wykonywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę bez zezwolenia na podstawie umowy o pracę.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.