Notatki z lekcji, wykładów- prawa autorskie
26.10.2011Co do zasady sama wymiana notatek sporządzonych na wykładzie nie stanowi naruszenia prawa autorskiego - jednakże „diabeł tkwi w szczegółach”. Zgodnie z obowiązującą Ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Zgodnie natomiast z art. 2 Prawa autorskiego opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego dla prawa do utworu pierwotnego.
Z punktu widzenia prawa jednak studenci robiąc notatki nie zawsze opracowują wykład Profesora a jedynie czerpią z niego inspiracje. Wskazać należy, że prawo autorskie wyróżnia dwie grupy utworów: samoistne i zależne. Utwór inspirowany należy do pierwszej z wymienionych grup. To, że utwór samoistny stanowi wynik zainspirowania się przez jego twórcę powstałym wcześniej dziełem oznacza, że elementy twórcze, pochodzące z cudzego dzieła, zostały w nim wykorzystane jako pobudka dla kreowania nowych oryginalnych pomysłów (tak Rafał Golat „Prawa zależne w systemie polskiego prawa autorskiego”, Prawo Spółek 2001/6 str. 44). W doktrynie prawa autorskiego oddziela się wyraźnie „opracowanie cudzego utworu” (utwór zależny) od „utworu inspirowanego” (utwór samoistny). Do tego ostatniego nie stosuje się zatem art. 2 ust. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Niezależnie zatem od tego, czy majątkowe prawa do dzieła inspirującego istnieją, czy też wygasły, zgoda podmiotu uprawnionego w stosunku do dzieła inspirującego nie jest konieczna nie tylko do stworzenia takiego utworu inspirowanego, ale również do korzystania z takiego utworu i rozporządzania nim. Na egzemplarzach dzieła inspirowanego nie trzeba wymieniać ani twórców, ani tytułu utworu, z którego czerpano inspirację (por. A. Oryl „Utwór inspirowany jako rodzaj utworu samoistnego”, Edukacja Prawnicza 2008/1(94)).
Pan jako administrator witryny internetowej pośredniczącej w wymianie notatek pomiędzy studentami natomiast w pierwszej kolejności powinien zadbać o przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa. Na gruncie przepisów dotyczących odpowiedzialności cywilnej, to odpowiedzialność ta będzie opierać się na treści art. 415 k.c. zgodnie z którym, ten kto drugiemu wyrządził szkodę ze swojej winy zobowiązany jest do jej naprawienia. Czyli taka odpowiedzialność uzależniona jest od kilku podstawowych elementów, a mianowicie należy udowodnić:
- powstanie szkody,
- związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy powstałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem pozwanego,
- winę pozwanego, który szkodę wyrządził.
Jeżeli zatem powód będzie w stanie wykazać, że administrator serwisu swoim zachowaniem doprowadził do powstania szkody, to wówczas będzie mógł żądać odpowiedniego odszkodowania.
Ale to na powodzie będzie spoczywał ciężar dowodu, czyli będzie musiał to udowodnić w czasie procesu. Tutaj przeciwnie niż w przypadku odpowiedzialności prawo karnej, nie wystarczy że administrator biernie się zachował. Konieczne będzie wykazanie że mimo, iż administrator wiedział o naruszeniu praw autorskich, to np. na wezwanie powoda, który został pomówiony, nie usuną postu, czy wpisu.
Powinien Pan również odpowiednio skonstruować regulamin serwisu aby użytkownicy akceptujący jego postanowienia mieli pełną świadomość o zakazie umieszczania w serwisie treści naruszających prawa autorskie osób trzecich.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.