Rażąca niewdzięczność obdarowanego
16.02.2014
Niestety w mojej ocenie Państwa spór rodzinny jest wielowątkowy nie mniej nie widzę podstawy, aby uznać, iż
cofnięcie darowizny w niniejszej sprawie jest zasadne. Proszę mieć na uwadze, iż w przypadku wytoczenia powództwa w niniejszej sprawie i przegrania sprawy zostaniecie Państwo obciążeniu kosztami procesu, które w tym wypadku będą nie małe.
Zgodnie z art. 898 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że przez pojęcie rażącej niewdzięczności należy rozumieć tylko takie czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. Chodzi tu przede wszystkim o popełnienie przestępstwa przeciwko darczyńcy (zarówno przeciwko życiu, zdrowiu i czci, jak i przeciwko mieniu) oraz o naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą (np. odmowa udzielenia pomocy w czasie choroby mimo oczywistej możliwości).
Znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują z reguły czyny nieumyślne obdarowanego, a także drobne czyny nawet umyślne, ale niewykraczające w określonych środowiskach poza zwykłe konflikty życiowe (rodzinne). O istnieniu lub nieistnieniu podstaw do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym.
Ponadto zwracam uwagę, iż z przepisu art. 899 § 3 kc wynika, że uprawnienia darczyńcy do odwołania darowizny z powodu niewdzięczności obdarowanego mogą być realizowane jedynie w zamkniętym przedziale czasu. Na realizację powyższego uprawnienia przewidziano termin jednoroczny, po upływie którego uprawnienie to wygasa. Ten stosunkowo krótki termin na realizację prawa przez darczyńcę jest uzasadniany potrzebą eliminowania niepewności po stronie obdarowanego. Bieg wspomnianego terminu rozpoczyna się od momentu dowiedzenia się o przyczynie odwołania darowizny, a więc powzięcia wiedzy o niewdzięcznym zachowaniu obdarowanego. Przyjąć należy, że skoro uprawniony przez jeden rok darowizny nie odwołuje, to albo obdarowanemu przebaczył, albo nie odczuł, że zachowanie obdarowanego nosi znamiona zachowania niewdzięcznego.
Warto w tym miejscu przytoczyć również orzeczenia innych sądów jakie zapadały na tle konfliktów rodzinnych tj. Sąd Apelacyjny w Łodzi z dnia 12 marca 2013 r. I ACa 1357/2012 nie stanowią rażącej niewdzięczności w rozumieniu przepisu art. 898 § 1 k.c. incydentalne i podyktowane emocjami wypowiedzi czy gesty, które są przejawem konfliktu rodzinnego, spowodowanego przez obie jego strony.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 26 czerwca 2013 r. I ACa 181/2013 rażąca niewdzięczność musi zachodzić pomiędzy obdarowanym a darczyńcą i tylko w wyjątkowych wypadkach stosunki pomiędzy obdarowanym a osobą trzecią, bliską darczyńcy, mogą być kwalifikowane jako przejaw rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy.
W omawianej sprawie więc musicie Państwo wykazać, iż obdarowana w okresie ostatniego roku dopuściła się względem Państwa rażącej niewdzięczności. Przy czym na tą okoliczność należy powołać dowody, gdyż to na Państwu ciąży ciężar udowodnienia faktów z których wywodzicie skutki prawne.
Tagi: rażąca niewdzięczność obdarowanego, darowizna, cofnięcie darowizny
Opinie naszych zadowolonych Klientów