Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Domniemanie ojcostwa męża matki

14.02.2014
Zgodnie z art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
 
Obalenie domniemania pochodzenia dziecka z małżeństwa może nastąpić przez pozwanego w trzech różnych stanach faktycznych. W myśl art. 62 § 3 k.r.o. obalenie domniemań przewidzianych w art. 62 § 1 i 2 może nastąpić tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. W sytuacji określonej w ustawie obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.
 
Podstawą domniemania z art. 62 § 1 Kro jest fakt pozostawania matki dziecka w związku małżeńskim oraz fakt urodzenia dziecka przez żonę w czasie trwania jej małżeństwa lub przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia. 
 
Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Powzięcie wiadomości o urodzeniu dziecka zostało wyjaśnione w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Zgodnie z poglądem wyrażonym w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 1 grudnia 1953 r. (II C. 617/53, LexPolonica nr 372784, PiP 1954, nr 4, s. 724) nie ma podstaw do uznania, że „konkretną” wiadomością o urodzeniu dziecka przez żonę może być tylko uzyskanie przez męża wiadomości, że w aktach stanu cywilnego wpisano dziecko jako pochodzące z małżeństwa z matką dziecka. Samo podejrzenie lub przypuszczenie męża, że jego żona urodziła dziecko ze stosunku z innym mężczyzną, nie wystarcza do uznania, iż mąż dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Wiadomość, którą otrzymuje mąż o tym fakcie, powinna mieć cechy wiarogodności. Mylne jest natomiast zapatrywanie, że mąż nie ma obowiązku stwierdzenia prawdziwości wiadomości, z której dowiedział się, że jego żona urodziła dziecko, którego ojcem jest inny mężczyzna (orzeczenie SN z 1 grudnia 1953 r., II C 617/53, LexPolonica nr 372784, PiP 1954, nr 4, s. 724).
 
W praktyce w chwili obecnej raczej są nikłe szanse na to aby doszło z jednej strony do zaprzeczenia ojcostwa męża matki a następnie do ustalenia, iż Pan jest ojcem. Co prawda czysto teoretycznie rzecz ujmując powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Prokuratora nie obowiązuje, więc 6 miesięczny termin do wytoczenia takiego powództwa jednak w niniejszej sprawie nie widzę jakichkolwiek przesłanek aby takie powództwo uznać za zgodne z dobrem dziecka.


Tagi: ojcostwo, domniemanie ojcostwa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły