Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozwiązanie, wygaśnięcie stosunku pracy pedagoga szkolnego

05.02.2014
Z pewnością w niniejszej sprawie nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy z pedagogiem, natomiast można by ewentualnie rozważyć czy w tych okolicznościach nie doszło do sytuacji, w których stosunek pracy pedagoga z mocy prawa wygasa. Zgodnie z art. 26 Karty Nauczyciela stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa odpowiednio w razie:
 1. prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy oraz karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie trzech lat od ukarania lub karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego;
 2. prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych;
 3. prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie;
 4. upływu trzymiesięcznego okresu odbywania kary pozbawienia wolności;
 
Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa, co oznacza, iż skutek w postaci ustania stosunku pracy następuje z dniem wystąpienia jednej z przesłanek wymienionych w art. 26 ust. 1 Kart Nauczyciela. Stwierdzenie wygaśnięcia stosunku pracy przez dyrektora szkoły, a wobec dyrektora szkoły - przez organ prowadzący szkołę (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę, marszałka województwa) - ma charakter deklaratoryjny.
 
W omawianej sprawie jedyną sytuacją, w jakiej mogłoby dojść do wygaśnięcia stosunku pracy w sytuacji ukarania pedagoga karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy. Zgodnie z art. 6 Karty Nauczyciela nauczyciel zobowiązany jest m.in. rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
 
Ponadto zgodnie z art. 9 Karty Nauczyciela stanowisko nauczyciela może być zajmowane jedynie przez osobę, która przestrzega podstawowych zasad moralnych.
 
Nie wykluczone jest więc, iż w sytuacji wszczęcia postępowania dyscyplinarnego może dojść do wygaśnięcia stosunku pracy pedagoga szkolnego, zależy to jednak od szeregu ustaleń, które winny być dokonane w toku postępowania dyscyplinarnego.


Tagi: karta nauczyciela, stosunek pracy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły