Alimenty z Anglii
30.01.2014
Obowiązek alimentacyjny w Polsce oraz w Anglii jest uregulowany w sposób odmienny. W Polsce
alimenty uzależnione są od możliwości zarobkowych zobowiązanego oraz od potrzeb małoletniego dziecka. O wysokości alimentów orzeka Sąd Rejonowy, jeżeli strona nie zgadza się z wyrokiem Sądu Rejonowego ma prawo złożenia apelacji do Sądu Okręgowego. W przypadku zmiany sytuacji każda ze stron ma prawo wystąpienia z pozwem o obniżenie czy też podwyższenie alimentów.
Prawo angielskie natomiast kwestie alimentów są uregulowane w sposób odmienny.
alimenty na utrzymanie swoich dzieci płacą rodzice, którzy żyją w separacji od nich, za pośrednictwem Agencji Alimentacyjnej (Child Support Agency) – rządowej agencji, która rozstrzyga sprawy alimentacyjne w drodze procedury administracyjnej a nie procesu sądowego – jeśli dziecko jest w wieku poniżej 16 lat lub nie ukończyło 19 lat i pobiera naukę w trybie dziennym, która nie jest nauką na wyższym poziomie (uczęszcza do szkoły lub równorzędnej placówki edukacyjnej).
alimenty są płacone rodzicowi lub opiekunowi dziecka, którzy składają wniosek do Agencji Alimentacyjnej. Agencja Alimentacyjna wylicza wysokość alimentów. Tygodniową płatność uiszcza rodzic niezamieszkujący z dzieckiem.
Na mocy Ustawy Alimentacyjnej z 1991 r. prawo dotyczące alimentów na dziecko stosuje się do całego Zjednoczonego Królestwa. Agencja Alimentacyjna jest organem właściwym do wyliczenia wysokości alimentów w przypadku, gdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, rodzic niezamieszkujący z dzieckiem i dziecko mają stałe miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie. Agencja ta sprawuje jurysdykcję, jeżeli rodzic niezamieszkujący z dzieckiem nie zamieszkuje na stałe w Zjednoczonym Królestwie, ale pracuje u pracodawcy, który jest zatrudniony na warunkach obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie.
W mojej ocenie i z tego, co mi wiadomo taka jest również praktyka
child support agency nie ma żadnych przeszkód, aby zwróciła się Pani z wnioskiem o przyznanie alimentów w Anglii. Nie ma natomiast możliwości „unieważnienia” wyroku polskiego. Teoretycznie po uzyskaniu decyzji w Anglii rozważyć by można wniesienie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego w uzasadnieniu wskazując, iż ten obowiązek jest realizowany na podstawie prawa właściwego ze względu na miejsce pobytu ojca dziecka.
Z całą pewnością natomiast nie może Pani równolegle wszcząć egzekucji alimentów na podstawie posiadanego wyroku z sądu polskiego. Takie działanie nie tylko w pewnych okolicznościach mogłoby nosić znamiona przestępstwa, ale również naraziłoby Panią na wytoczenie przez ojca dziecka powództwa przeciwegzekucyjnego co wiązałoby się z koniecznością pokrycia przez Panią kosztów ewentualnego procesu.
Tagi: alimenty, londyn, child support agency
Opinie naszych zadowolonych Klientów