Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Alimenty z Anglii

30.01.2014
Obowiązek alimentacyjny w Polsce oraz w Anglii jest uregulowany w sposób odmienny. W Polsce alimenty uzależnione są od możliwości zarobkowych zobowiązanego oraz od potrzeb małoletniego dziecka. O wysokości alimentów orzeka Sąd Rejonowy, jeżeli strona nie zgadza się z wyrokiem Sądu Rejonowego ma prawo złożenia apelacji do Sądu Okręgowego. W przypadku zmiany sytuacji każda ze stron ma prawo wystąpienia z pozwem o obniżenie czy też podwyższenie alimentów.
 
Prawo angielskie natomiast kwestie alimentów są uregulowane w sposób odmienny. alimenty na utrzymanie swoich dzieci płacą rodzice, którzy żyją w separacji od nich, za pośrednictwem Agencji Alimentacyjnej (Child Support Agency) – rządowej agencji, która rozstrzyga sprawy alimentacyjne w drodze procedury administracyjnej a nie procesu sądowego – jeśli dziecko jest w wieku poniżej 16 lat lub nie ukończyło 19 lat i pobiera naukę w trybie dziennym, która nie jest nauką na wyższym poziomie (uczęszcza do szkoły lub równorzędnej placówki edukacyjnej). alimenty są płacone rodzicowi lub opiekunowi dziecka, którzy składają wniosek do Agencji Alimentacyjnej. Agencja Alimentacyjna wylicza wysokość alimentów. Tygodniową płatność uiszcza rodzic niezamieszkujący z dzieckiem.
 
Na mocy Ustawy Alimentacyjnej z 1991 r. prawo dotyczące alimentów na dziecko stosuje się do całego Zjednoczonego Królestwa. Agencja Alimentacyjna jest organem właściwym do wyliczenia wysokości alimentów w przypadku, gdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem, rodzic niezamieszkujący z dzieckiem i dziecko mają stałe miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie. Agencja ta sprawuje jurysdykcję, jeżeli rodzic niezamieszkujący z dzieckiem nie zamieszkuje na stałe w Zjednoczonym Królestwie, ale pracuje u pracodawcy, który jest zatrudniony na warunkach obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie.
 
W mojej ocenie i z tego, co mi wiadomo taka jest również praktyka child support agency nie ma żadnych przeszkód, aby zwróciła się Pani z wnioskiem o przyznanie alimentów w Anglii. Nie ma natomiast możliwości „unieważnienia” wyroku polskiego. Teoretycznie po uzyskaniu decyzji w Anglii rozważyć by można wniesienie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego w uzasadnieniu wskazując, iż ten obowiązek jest realizowany na podstawie prawa właściwego ze względu na miejsce pobytu ojca dziecka.
 
Z całą pewnością natomiast nie może Pani równolegle wszcząć egzekucji alimentów na podstawie posiadanego wyroku z sądu polskiego. Takie działanie nie tylko w pewnych okolicznościach mogłoby nosić znamiona przestępstwa, ale również naraziłoby Panią na wytoczenie przez ojca dziecka powództwa przeciwegzekucyjnego co wiązałoby się z koniecznością pokrycia przez Panią kosztów ewentualnego procesu.


Tagi: alimenty, londyn, child support agency

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły