Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odrzucenie wniosku o uzasadnienie wyroku

30.01.2014
Zgodnie z art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony, zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Żądanie spóźnione sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku również wówczas, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie oraz gdy wniesiono skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
 
Żądanie spóźnione, a więc złożone po upływie tygodniowego terminu, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. W razie uchybienia terminowi strona może złożyć wniosek o jego przywrócenie, ponieważ brak uzasadnienia wyroku pociąga za sobą ujemne skutki procesowe dla strony. Niestety składając wniosek o przesłanie wyroku wraz z uzasadnieniem nie złożyła Pani wniosku o przywrócenie terminu. Zgodnie z art. 169 Kodeksu postępowania cywilnego pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
 
Sąd prawidłowo pouczył Panią, iż stawiennictwo na rozprawie nie jest obowiązkowe, jednak w takim przypadku pozbawiła się Pani możliwości wysłuchania pouczenia, co do możliwości zaskarżenia wyroku. 
 
Niestety nie znajomość przepisów prawa nie chroni Pani przed negatywnymi skutkami procesowymi, sąd nie jest organem, który ma pomagać stroną a jego zadaniem jest rozstrzygnięcie sprawy na podstawie argumentów i dowodów zgłaszanych przez strony. Przykładowo pisze Pani, iż nie umożliwiono zgłoszenia wszystkich dowodów. Natomiast zgodnie z art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Wszystkie dowody strony powinny więc zgłosić odpowiednio w pozwie oraz w odpowiedzi na pozew.
 
Nie prawdą jest również, iż oboje rodzice mają ponosić koszty utrzymania dziecka w jednakowym stopniu. Taka zasada nie wynika z przepisów prawa rodzinnego a co więcej Kodeks rodzinny wprost przewiduje odstępstwa od tej zasady – 135 Kodeksu rodzinnego wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego.
 
W mojej ocenie, więc zażalenie w niniejszej sprawie na postanowienie sądu nie ma racji bytu, gdyż wydane postanowienie jest jak najbardziej prawidłowe. Jedyną drogą, jaką można by rozważyć w niniejszej sprawie jest złożenie apelacji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu – szanse na jej przyjęcie są bardzo małe, ale teoretycznie jakieś są.


Tagi: wyrok, alimenty, apelacja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły