Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Podatek od dywidendy

24.08.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Podatek od dywidendy regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Podatek ten ma postać podatku u źródła, ponieważ płacony jest on przez spółkę, która wypłaca dywidendę. Spółka ta występuje jako płatnik podatku. Pobór podatku następuje z chwilą wypłaty dywidendy. 
 
Jeżeli chodzi o zasady poboru podatku od dywidendy należy wyróżnić dwie sytuacje:
 
  1. dywidenda wypłacana przez spółkę mającą siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej polskiemu podatnikowi;
  2. dywidenda wypłaca przez spółkę mającą siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polskiemu podatnikowi.
 
W pierwszym ze wskazanych wyżej przypadków zgodnie z art. 30 a ust. 1 pkt 4 UPodDoch od uzyskanego przychodu z dywidend pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy. Dla celów podatkowych wypłacona dywidenda określana jest jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Stanowi ona wynagrodzenie udziałowca bądź akcjonariusza za posiadanego przez niego udziały bądź akcje. Należy podkreślić, iż przy rozliczaniu dywidendy należy brać pod uwagę nie dochód, ale przychód. W omawianej sytuacji podatek pobierany jest przez spółkę, która dokonuje wypłaty dywidendy. W związku z tym kwota dywidenda wypłacona udziałowcowi lub akcjonariuszowi została już opodatkowana. Dlatego też udziałowiec lub akcjonariusz nie ma obowiązku wykazać tej kwoty w rocznym zeznaniu podatkowym. 
 
Sytuacja przedstawia się odmiennie w drugim ze wskazanych wyżej przypadków. Polski udziałowiec lub akcjonariusz obowiązany jest wówczas rozliczyć się w sposób indywidualny z otrzymanej kwoty dywidendy. Istotne znaczenie w tym względzie mają postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rzeczypospolita Polska zawarła takie umowy z większością państw, z którymi utrzymuje stosunki gospodarcze. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają charakter umów międzynarodowych. Ich postanowienia mają pierwszeństwo przed postanowieniami ustaw wewnętrznych. Umowy te decydują o tym, czy dywidenda otrzymana przez polskiego udziałowca lub akcjonariusza na terytorium Rzeczypospolitej podlega opodatkowaniu także w kraju siedziby spółki, która ją wypłaciła. Należy zaznaczyć, iż celem tych umów jest unikanie podwójnego opodatkowania, a nie eliminacja lub ograniczenie opodatkowania w ogóle. Dlatego też, co do zasady w przypadku, gdy dywidenda jest opodatkowana w kraju siedziby spółki to podatnik obowiązany jest wykazać kwotę podatku zapłaconą za granicą w rocznym zeznaniu podatkowym. Zgodnie bowiem z art. 30 a ust. 9 UPodDoch podatnicy podlegający w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody z dywidend, od zryczałtowanego podatku od tych przychodów, odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów przy zastosowaniu stawki 19%.
 
Warto dodać, iż posiadanie przez spółkę, która dokonuje wypłaty dywidendy certyfikatu rezydencji akcjonariusza lub udziałowca, stanowi warunek zastosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika (art. 5 a pkt 21 UPodDoch).


Tagi: dywidenda

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły