Koszty zastępstwa procesowego
01.06.2012
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348 z późn. zm.) wskazuje zasady, jakimi kieruje się
sąd ustalając wysokość kosztów zastępstwa procesowego.
Zasądzając opłatę za czynności adwokata z tytułu zastępstwa prawnego,
sąd bierze pod uwagę przede wszystkim:
-
niezbędny nakład pracy adwokata;
-
charakter sprawy;
-
wkład pracy adwokata w przyczynienie się do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia sprawy.
Podstawę zasądzenia opłaty za czynności adwokata z tytułu zastępstwa prawnego stanowią stawki minimalne określone w przedmiotowym rozporządzeniu.
Należy podkreślić, iż wskazana wyżej opłata nie może być wyższa niż sześciokrotna stawka minimalna ani przekraczać wartości przedmiotu sprawy.
W sprawach, w których strona korzysta z pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu, opłaty za czynności adwokata z tytułu zastępstwa prawnego
sąd podwyższa o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.
W świetle art. 205 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) do niezbędnych kosztów postępowania strony reprezentowanej przez adwokata (radcę prawnego), ustanowionego w ramach prawa pomocy, należy również zaliczyć podatek od towarów i usług, wynikający z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348 ze zm.) (Postanowienie NSA z dnia 13 kwietnia 2006 r., II FZ 233/06).
Przy ustalaniu w umowie opłaty za czynności adwokata z tytułu zastępstwa prawnego powinno brać się pod uwagę:
-
rodzaj i stopień zawiłości sprawy;
-
wymagany nakład pracy adwokata.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych, gdy przemawia za tym sytuacja majątkowa lub rodzinna klienta albo rodzaj sprawy,
adwokat może ustalić stawkę opłaty niższą niż stawka minimalna albo zrezygnować z opłaty w całości.
W wyżej wskazanym przypadku
sąd może, odpowiednio, zasądzić koszty zastępstwa w wysokości ustalonej przez adwokata.
Wysokość stawki minimalnej zależy od wartości przedmiotu sprawy lub jej rodzaju, a w postępowaniu egzekucyjnym - od wartości egzekwowanego roszczenia.
W razie zmiany w toku postępowania wartości stanowiącej podstawę obliczenia opłat, bierze się pod uwagę wartość zmienioną, poczynając od następnej instancji.
Należy podkreślić, iż wysokość stawek minimalnych w sprawach nieokreślonych w przedmiotowym rozporządzeniu ustala się, przyjmując za podstawę stawkę w sprawach o najbardziej zbliżonym rodzaju.
Tagi: radca prawny, adwokat, sąd
Opinie naszych zadowolonych Klientów