Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wniosek o urlop macierzyński

01.06.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.) co do zasady rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego nie wymaga składania żadnego wniosku.
 
Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie z chwilą urodzenia dziecka.
 
Dzień porodu co do zasady uznawany jest za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego. Sytuacja jest jednak odmienna w przypadku, gdy pracownica wykorzystała co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.
 
Jeżeli pracownica ma zamiar wykorzystać co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu powinna złożyć wniosek do pracodawcy o udzielenie takiego urlopu.
 
Wniosek ten może być złożony ustnie lub pisemnie. Powinno dołączyć się do niego zaświadczenie lekarza prowadzącego ciążę, w którym wskazana jest przewidywana data porodu. Należy podkreślić, iż wykorzystanie części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę przed porodem zależy tylko i wyłącznie od jej decyzji. Pracodawca nie może w żaden sposób wpłynąć na pracownicę, by zachowała się we wskazany przez niego sposób. W przypadku, gdy pracownica złoży wniosek o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu pracodawca obowiązany jest wniosek ten uwzględnić pod jednym jednakże warunkiem – iż będą to co najmniej 2 tygodnie.
 
Urlop macierzyński udzielony pracownicy przed przewidywaną datą porodu nie może być krótszy niż 2 tygodnie, może być natomiast udzielony w wymiarze dłuższym.
 
Po porodzie przysługuje pracownicy urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu wskazanego w przepisach ustawy Kodeks pracy.
 
Jeżeli pracownica zamierza wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński obowiązana jest złożyć wniosek pracodawcy. 
 
Dodatkowy urlop macierzyński udziela się na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821 § 3 k.p.).
 
Pracodawca obowiązany jest uwzględnić wniosek pracownicy o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego. urlop ten jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.


Tagi: urlop, wniosek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły