Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Piecza zastępcza

15.05.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Pieczę zastępczą reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887 z późn. zm.).

 
Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia opieki i wychowania dziecka przez rodziców (art. 32 ust. 1 UPieZas).
 
Należy podkreślić, iż organizowanie pieczy zastępczej należy do zadań  powiatu.
 
Zgodnie z przepisami ustawy piecza zastępcza powinna zapewniać:
 
  1. realizację planu pracy z rodziną lub gdy jest to niemożliwe - dążenie do przysposobienia dziecka;
  2. przygotowanie dziecka do:
    • godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia;
    • pokonywania trudności życiowych zgodnie z zasadami etyki;
    • nawiązywania i podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami, w celu łagodzenia skutków doświadczania straty i separacji oraz zdobywania umiejętności społecznych;
  3. zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalno-rekreacyjnych.
 
Artykuł 34 UPieZas wskazuje dwie formy sprawowania pieczy zastępczej. Pierwszą z nich jest rodzinna piecza zastępcza, natomiast drugą instytucjonalna piecza zastępcza.
 
Co do zasady podstawą umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest orzeczenie sądu (art. 35 ust. 1 UPieZas).
 
W przypadku jednak pilnej konieczności możliwe jest umieszczenie dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej, na podstawie umowy zawartej między rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka a starostą właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej rodziny lub miejsce prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Może to nastąpić jedynie na wniosek lub za zgodą rodziców dziecka. O zawartej umowie starosta zawiadamia niezwłocznie sąd. Wygasa ona z chwilą zakończenia przez sąd postępowania z zakresu pieczy zastępczej.
 
Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka następuje po uzyskaniu zgody, odpowiednio rodziców zastępczych albo prowadzącego rodzinny dom dziecka (art. 36 UPieZas).
 
Należy podkreślić, iż objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletniości.
 
Osoba, która osiągnęła pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli:
 
  1. uczy się:
    • w szkole;
    • w zakładzie kształcenia nauczycieli;
    • w uczelni;
    • u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego lub
  2. legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i uczy się:
    • w szkole;
    • w zakładzie kształcenia nauczycieli;
    • w uczelni;
    • na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia;
    • u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego.
 
Przepisy ustawy przyznają kierownikowi powiatowego centrum pomocy rodzinie uprawnienie do wytoczenia na rzecz dziecka przebywającego w pieczy zastępczej powództwa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych. Kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie może to uczynić jedynie po zasięgnięciu opinii koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
 
Kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie wytacza powództwo o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych, w przypadku gdy od umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej upłynął rok (art. 38 ust. 2 UPieZas).
 
W przypadku wytoczenia przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie wyżej wskazanego powództwa w postępowaniu przed sądem stosuje się do niego odpowiednio przepisy o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym.


Tagi: piecza, rodzina zastępcza

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły