Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Umowa o dzieło a podatek dochodowy od osób fizycznych

22.02.2012
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa o dzieło to umowa, w której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. podatek od umowy o dzieło reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
 
Od osiąganego dochodu każda osoba fizyczna obowiązana jest zapłacić podatek.
 
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych umowa o dzieło stanowi źródło przychodów, ponieważ jest działalnością wykonywaną osobiście. 
 
Na podstawie art. 13 pkt 8 UPodDoch za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
 
  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej;
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem jednak przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskiwanych  na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
 
Jeżeli chodzi natomiast o koszty uzyskania przychodów, którymi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów to są one następujące:
 
  1. 50 % uzyskanego przychodu w przypadku, gdy dzieło objęte jest korzystaniem przez jego wykonawcę z praw autorskich i z praw pokrewnych;
  2. 20 % uzyskanego przychodu w pozostałych przypadkach.
 
Co do zasady wykonawca umowy o dzieło nie podlega ani obowiązkowym ani dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym.
 
Od zasady tej przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) przewidują jednak wyjątek. Dotyczy on umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem. W przypadku tym w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło (art. 18 ust. 1a UbezSpołU).
 
Zgodnie z art. 27 ust. 1 UPodDoch podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali:
 

 

Podstawa obliczenia podatku w złotych

 

Podatek wynosi

ponad

do

 

85.528

18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85.528

 

14.839 zł 02 gr + 32 % nadwyżki ponad 85.528 zł

 
 
Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych pobierana jest zawsze od umowy o dzieło. 
 
Zgodnie z art. 41 ust. 1 UPodDoch osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które zawierają umowy o dzieło z osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 UPodDoch najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 UPodDoch.
 
Należy podkreślić jednak, iż zgodnie z art. 41 ust. 2 UPodDoch płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.
 
Imienne informacje o wysokości osiągniętego dochodu płatnicy obowiązani są wykazać w formularzu PIT-11. Formularz ten powinien być wystawiony, wysłany do podatnika i jego urzędu skarbowego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Następnie dochód ten podatnik obowiązany jest wykazać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym, które powinno być złożone do dnia 30 kwietnia.


Tagi: umowa o dzieło, podatek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły