Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ustalenie ojcostwa dziecka małżeńskiego

25.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Jeżeli chodzi o ustalenie ojcostwa dziecka małżeńskiego to ustawa z  dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) przewiduje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki.

Ojcostwo dziecka małżeńskiego ustala się w oparciu o domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki.

Zgodnie z tym domniemaniem, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się jednak, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji (art. 62 § 1 k.r. i o.). Natomiast w przypadku, gdy dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża (art. 62 § 2 k.r. i o.). Należy podkreślić, iż powyższe domniemania mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Okoliczność, że w akcie urodzenia dziecka figuruje nazwisko innego mężczyzny niż mąż matki, nie czyni bezprzedmiotowym wniesienie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa przez męża matki, gdyż w wyniku sporządzenia takiego aktu domniemanie prawne z art. 62 § 1 k.r. i o. nie zostało obalone (Wyrok SN z dnia 10.04.1969 r., II CR 59/69).

Jednak domniemania pochodzenia dziecka od męża matki nie stosuje się w przypadku, gdy małżeństwo uważa się za niezawarte (matrimonium non existens).

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć:

  1. matka dziecka;
  2. mąż matki dziecka;
  3. dziecko;
  4. prokurator.

Termin do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa wynosi sześć miesięcy.

Na podstawie art. 63 k.r. i o. mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.  

Sama wiadomość "mająca cechy wiarygodności" o ciąży żony z innym mężczyzną nie jest jeszcze wiadomością o urodzeniu dziecka w rozumieniu art. 63 k.r. i o. (Wyrok SN z dnia 18.01.1984 r., I CR 398/83).

Jeżeli jednak mąż matki został całkowicie ubezwłasnowolniony z powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, na które zapadł w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, powództwo może wytoczyć jego przedstawiciel ustawowy. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sześć miesięcy od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego, a jeżeli przedstawiciel powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - sześć miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął. W przypadku, gdy przedstawiciel ustawowy męża całkowicie ubezwłasnowolnionego nie wytoczył powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, mąż może wytoczyć powództwo po uchyleniu ubezwłasnowolnienia. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sześć miesięcy od dnia uchylenia ubezwłasnowolnienia, a jeżeli mąż powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - sześć miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął (art. 64 § 1 i 2 k.r. i o.). Jeżeli mąż matki zapadł na chorobę psychiczną lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa i mimo istnienia podstaw do ubezwłasnowolnienia całkowitego nie został ubezwłasnowolniony, może on wytoczyć powództwo w ciągu sześciu miesięcy od ustania choroby lub zaburzeń, a gdy powziął wiadomość o urodzeniu się dziecka dopiero później - w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął. Natomiast zgodnie z art. 69 § 1 k.r. i o. matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Jeżeli chodzi natomiast o dziecko to może ono wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki dopiero po dojściu do pełnoletniości, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od jej osiągnięcia (art. 70 § 1 k.r. i o.).

Osoby przeciwko, którym wytacza się powództwo:

  1. jeżeli powództwo wytacza mąż matki – przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko dziecku;
  2. jeżeli powództwo wytacza matka dziecka – przeciwko mężowi i dziecku, a jeżeli mąż nie żyje – przeciwko dziecku;
  3. jeżeli powództwo wytacza dziecko - przeciwko mężowi swojej matki i matce, a jeżeli matka nie żyje - przeciwko jej mężowi. Jeżeli mąż matki nie żyje, powództwo powinno być wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Przesłanką zaprzeczenia ojcostwa jest wykazanie, iż mąż matki nie jest ojcem dziecka (art. 67 k.r. i o.).

Dowód z badania antropologicznego wszystkich stron wprawdzie nigdy nie daje całkowitej pewności co do ojcostwa domniemanego ojca, jednakże może wykazywać z dużym prawdopodobieństwem na pochodzenie dziecka od domniemanego ojca lub na nieistnienie między tymi osobami związków krwi (Wyrok SN z dnia 7.10.1966 r., I CR 303/66).

Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę (art. 68 k.r. i o.), a także po śmierci dziecka (art. 71 k.r. i o.).



Tagi: ojciec, małżeństwo, kodeks rodzinny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły