Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Sądowe dochodzenie macierzyństwa

25.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Na podstawie ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) można żądać ustalenia macierzyństwa w dwóch przypadkach:

  1. sporządzony został akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców;
  2. macierzyństwo kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka zostało zaprzeczone.

Z powództwem o  ustalenie macierzyństwa może wystąpić jedynie dziecko lub jego matka. Należy podkreślić, iż mąż matki, która urodziła dziecko w czasie trwania małżeństwa nie ma prawa do wystąpienia z tym powództwem. Powinien on być jednak zawiadomiony o wszczęciu postępowania. Uregulowanie takie jest konsekwencją przyjętego założenia, zgodnie z którym ukształtowanie relacji matka-dziecko należy wyłącznie do osób, których relacja ta bezpośrednio dotyczy. Ustalenia macierzyństwa może ponadto żądać prokurator, pod warunkiem, że wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Dziecko wytacza powództwo przeciwko matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy (art. 6110 § 2 k.r. i o.). Natomiast matka wytacza powództwo o ustalenie macierzyństwa przeciwko dziecku (art. 6110 § 3 k.r. i o.).

Powództwo o ustalenie macierzyństwa nie jest ograniczone żadnym terminem. Jednak matka nie może wytoczyć tego powództwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości (art. 6111 k.r. i o.).

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w przypadku osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości pozostawił wyłącznie mu decyzje w sprawie ustalenia swojego pochodzenia.

Ustalenie macierzyństwa jest niedopuszczalne po śmierci dziecka. Jednakże w razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia macierzyństwa mogą dochodzić jego zstępni (art. 6115 k.r. i o.).

Ustalenie macierzyństwa może nastąpić dopiero po urodzeniu się dziecka.

Jeżeli chodzi natomiast o zaprzeczenie macierzyństwa to z powództwem takim można wystąpić w przypadku, gdy w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła (art. 6112 § 1 k.r. i o.).

Legitymację do wniesienia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa posiadają:

  1. dziecko;
  2. kobieta, która urodziła dziecko;
  3. kobieta, która została wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka;
  4. mąż kobiety, która została wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka;
  5. mężczyzn, który uznał ojcostwo wobec dziecka kobiety, która została wpisana w akcie urodzenia jako jego matka;
  6. mężczyzna, którego ojcostwo zostało sądownie ustalone, ponieważ obcował w okresie koncepcyjnym z kobietą, która została wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka;
  7. prokurator, pod warunkiem, ze przemawia za tym dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. matka wytacza powództwo przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje - przeciwko dziecku. Kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka wytacza powództwo przeciwko dziecku. Natomiast mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, wytacza powództwo przeciwko dziecku i tej kobiecie, a jeżeli ona nie żyje - przeciwko dziecku (art. 6112  k.r. i o.).

Termin do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa wynosi sześć miesięcy.

Matka albo kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Natomiast mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest jego matką, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jeżeli mężczyzna ten został całkowicie ubezwłasnowolniony z powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych, na które zapadł w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, powództwo może wytoczyć jego przedstawiciel ustawowy. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sześć miesięcy od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego, a jeżeli przedstawiciel ten powziął wiadomość o tym, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka - sześć miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął (art. 64 § 1 k.r. i o.). Jeżeli przedstawiciel ustawowy wyżej wskazanego mężczyzny, który został całkowicie ubezwłasnowolniony nie wytoczył powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, mężczyzna ten może wytoczyć powództwo po uchyleniu ubezwłasnowolnienia. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sześć miesięcy od dnia uchylenia ubezwłasnowolnienia, a jeżeli mąż powziął wiadomość o tym, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka dopiero później - sześć miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął (art. 64 § 2  k.r. i o.). Jeżeli mężczyzna ten zapadł na chorobę psychiczną lub innego rodzaju zaburzenia psychiczne w ciągu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa i mimo istnienia podstaw do ubezwłasnowolnienia całkowitego nie został ubezwłasnowolniony, może on wytoczyć powództwo w ciągu sześciu miesięcy od ustania choroby lub zaburzeń, a gdy powziął wiadomość o tym, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka dopiero później - w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym tę wiadomość powziął (art. 65 k.r. i o.).

Dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności (art. 6114  k.r. i o.).

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. 



Tagi: matka, ojciec, dziecko, prawo rodzinne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły