Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wykup mieszkania PKP

21.10.2011
Dariusz Kostyra
Autor:
Dariusz Kostyra Radca Prawny
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

"Prowadzę spór z pkp odnośnie wysokości przysługującej mi bonifikaty. Od roku 2010 nie posiadam tytułu do zajmowanego lokalu. Lokal był przeze mnie zajmowany od lat 70, kiedy to rozwiodłam się z mężem (pracownikiem PKP) i od tego czasu w mieszkaniu mieszkałam tylko ja. pkp twierdzi, iż ewentualna bonifikata powinna być naliczona od roku 2001 – wejścia Ustawy o ochronie praw lokatorów, kto ma rację w tym sporze ?"

Monika

Kwestie wykupu mieszkań znajdujących się w zasobach Polskich Kolei Państwowych zostały uregulowane w ustawie z dnia 8 września 2000 roku o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa „Polskie Koleje Państwowe”.

Zgodnie z art. 42 Ustawy prawo do nabycia lokalu mieszkalnego przysługuje osobą, które zajmują lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, po śmierci najemcy, jeżeli są osobami wymienionymi w art. 691 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego,  jeżeli są lub były pracownikami podmiotów utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z pkp w okresie od dnia 1 lipca 1991 r., i innych mających związek z świadczeniem pracy na rzecz pkp.

Ustawa przewiduje również możliwość wykupu mieszkania przez osoby nie spełniające powyższych warunków – jednakże w takim przypadku została wyłączona możliwość udzielenia bonifikaty przez pkp przy wykupie mieszkania – art. 44 Ustawy.

Niestety w omawianej sytuacji nie ma podstaw do wytoczenie powództwa spółce pkp bowiem w chwili obecnej osoba starająca się o wykup lokalu nie jest uprawniona do jego wykupu z jakąkolwiek bonifikatą. W celu skutecznego powództwa przeciwko pkp należałoby w pierwszej kolejności uregulować kwestię najmu przedmiotowego lokalu i udowodnić, iż rozpoczął od bieg przed rokiem 2001 w przeciwnym wypadku pozostaje jedynie dodatkowe przeliczenie ewentualnej bonifikaty na podstawie art. 44 Ustawy:

  1. Na wniosek osoby, o której mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2, uwzględnia się zamiast jej okresu pracy lub najmu okres pracy lub najmu osób, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1 i pkt 3-5.
  2. Na wniosek osoby uprawnionej, zamiast zaliczonego jej okresu pracy lub najmu uwzględnia się okres pracy lub najmu najemcy, jeżeli jest korzystniejszy.

W razie dodatkowych pytań pozostaję do Pani dyspozycji.



Tagi: polskie koleje państwowe, pkp, mieszkanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły