23/6/2012

Sytuacja prawna uchodźców w Polsce

W dniu 23 czerwca 2012 roku w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbyła się Konferencja Status społeczno-prawny uchodźców w Polsce.…

Czytaj więcej

Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.
Strona główna › Dla domu › Prawo administracyjne › Odwołanie od opłaty za abonament

Odwołanie od opłaty za abonament

Dariusz Kostyra

Autor: Dariusz Kostyra

Doradca Prawny
Ponad 8 lat doświadczenia
Doktorant PAN

Otrzymaliśmy wezwanie do uregulowania należności za abonament radiowo-telewizyjny za ostatnie 5 lat. Proszę o analizę sprawy czy istnieje możliwość uniknięcia przedmiotowej opłaty - wniesienia skutecznego odwołania ?

Poruszone przez Pana zagadnienie zostało uregulowane w Ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych.
 
Zgodnie z Ustawą odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach operatora publicznego. Jak wynika z wezwania przedmiotowej rejestracji dokonano, jednak nie wnoszono należnej opłaty abonamentowej. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
 
Co istotne należy pamiętać, iż opłata za telewizję kablową, satelitarną, oraz platformy cyfrowe nie zwalnia z płacenia opłaty abonamentowej. abonament jest opłatą za posiadanie odbiornika, niezależnie od rodzaju oglądanego programu oraz jego nadawcy.
 
Nie można w niniejszej sprawie zasłaniać się również przedawnieniem opłaty abonamentowej, gdyż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 07 maja 2009 roku (III CZP 20/09) termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na postawie ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, określa art. 118 K.c. Zasadą więc jest, że roszczenia o opłaty abonamentowe ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat. Taki okres nie dotyczy jednak abonamenty RTV ponieważ abonament taki jest opłatą o charakterze administracyjnym.
 
Abonament RTV stanowi przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie publiczne, które wyróżnia jej celowy charakter. W stosunku do należności głównej jak również do odsetek jako opłat publicznoprawnych należy stosować rozdział III Ordynacji podatkowej. Zgodnie z treścią art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. W przypadku abonamentu RTV, przepis ordynacji podatkowej stanowi przepis szczególny względem regulacji zawartych w 118 K.c. tak więc w przypadku opłat abonementu RTV przedawnienie następuje po 5 latach a nie po 3 latach jak w przypadku pozostałych opłat abonamentowych. Zarówno należność główna jak również odsetki podlegają wyegzekwowaniu zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
 
W przypadku więc gdy posiadacie Państwo odbiornik telewizyjny nie ma możliwości uniknięcia przedmiotowej opłaty. Jeżeli natomiast odbiornika Państwo nie posiadacie to należy go wyrejestrować w placówce poczty polskiej aby w przyszłości przedmiotowa opłata nie była naliczana.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom!

Tagi do tego artykułu: Abonament

2013-01-21 19:53 Maria napisał(a):
Pies wam mordę lizał za taki program w TV, same powtórki ze średniowiecza pancerni i pies lokatorzy zmiennicy wojna domowa i inne gnioty ale za co chcecie abonament za ten syf. Wlazł mężowi komornik na rentę (770zł)Ja jestem na emeryturze choruję na cukrzycę. W marcu niespodziewanie upadła moja firma zostały zobowiązania. Mąż ma chorobę z zanikami pamięci.Leki na nasze choroby kosztują majątek , a tu komornik, spłata zobowiązań .Z całą stanowczością oświadczam, że wobec takiego obrotu spraw nie stać mnie będzie na leki dla męża, moje i odpowiednią dietę dla cukrzyka. To tak jakby odwrócony "ROBIN HOOD" zabrać ubogim i dać majętnym Lisom, jakimś bezwartościowym niby celebrytom
2013-02-07 09:51 Elzbieta napisał(a):
Chciałam wyrejestrować radioodbiornik na poczcie i co się okazało PANI Z OKIENKA NIE CHCIAŁA PRZYJĄĆ TEGO SWEJ WIADOMOŚCI. Co z takim przypadku zrobić.
Pozdrawiam
2013-06-25 22:31 Zbyszek napisał(a):
To co robi poczta zwana Polska SA, to jakieś jaja!!! Upomnienie wysyła Bydgoszcz, Pismo po odwołaniu abonenta, Białystok, od kolejnego odwołania odpowiada Opole. Burdel panujący w PP. SA dalej trwa, odwołanie kombatantom, posiadającym legitymacje odpowiada kto chce. Czekamy na kolejna odpowiedź z Lublina, potem Gdańska itd, itp.
2013-10-07 12:45 Nora napisał(a):
Przed kilkoma dniami otrzymałam pismo z Poczty Polskiej S.A. do opłaty abonamentu za okres 2008-2013 w wysokości 1576,76 zł. Jestem zdruzgotana bandyckim postępowaniem wobec ludzi którzy przez pół wieku łożyli na TV – w moim przypadku 38 lat. Opłacać abonament zaprzestałam w roku 2008 po wypowiedziach Premiera Tuska o haracz płaconym na TV. Dzisiaj ściga się tylko tych, którzy byli uczciwi i zarejestrowali telewizory, głównie emerytów i rencistów ludzi starszych. Ci którzy nigdy nie płacili mogą spać spokojnie i śmiać się z tych naiwnych. Czy to jest Państwo Prawa? To bandytyzm i kpina z ludzi. Przez 5 lat nie potrafiono wypracować unormowań prawnych, które w sprawiedliwy sposób obciążających wszystkich obywateli lub zniesienia haraczu. Pozdrawiam Premiera. EMER49
2013-11-22 19:40 Grzegorz napisał(a):
Witam. Piszę w imieniu swoim i żony na którą jest zarejestrowany radioodbiornik telewizyjny. Faktem jest, że od 2009r. nie płacimy abonamentu. Natomiast to co zrobiła Poczta Polska jest skandalem, bez jakiegokolwiek upomnienia, wezwania do zapłaty skierowała sprawę do właściwego urzędu skarbowego, w wyniku czego urząd ten zajął należności z wynagrodzenia mojej żony. W urzędzie skarbowym dowiedzieliśmy się, że oni są tylko wykon awcą i nie można u nich nic załatwić. Chcieliśmy tę należność uiścić w ratach. Urzędniczka powiedziała na, że należy się w tej sprawie kontaktować z Centrum Obsługi Finansowej, Dział Abonamentu w Bydgoszczy. Jednocześnie przekazała nam informację, że należy to zrobić pisemnie, gdyż z w/w Działem nie ma żadnego kontaktu telefonicznego, po prostu nie odbierają telefonów, nawet z urzędu skarbowego. Po prostu dla nikogo nie istnieją. Dodaję, że urzędniczka (uśmiechając się) pokazała nam pseudo notatkę jakiegoś przedstawiciela poczty który ponoć był u nas kilkakrotnie w różnych porach dnia i nikogo nie zastał, jest to nie możliwe, gdyż u nas w mieszkaniu zawsze ktoś jest. Urzędniczka nie powiedziała tego wprost ale zorientowaliśmy się, że sugeruje nam nie wiarygodność tej notatki, bo w aktach innych postępowań są takie same, (szablonowy druk komputerowy) w którym wypisuje się tylko adres i nazwisko abonenta a reszta jest wydrukowana. Czyli z założenia wynika, że ta osoba z poczty zawsze nikogo nie zastaje w domu. Ponadto brak adnotacji kto ją sporządził. Ponadto urzędniczka stwierdziła, że zanim Dział Abonamentu ustosunkuje się do prośby rozłożenia zaległości na raty (30 dni), to księgowa w miejscy zatrudnienia mojej żony już będzie zmuszona od potrącenia części należności, gdyż wypłatę żona otrzymuje 10 - go każdego miesiąca a poczta ma czas na ustosunkowanie się do 22 - go grudnia bieżącego roku. Ja się pytam czy "poczta polska", jeżeli w ogóle można ją nazwać pocztą jest w tym kraju ponad prawem. Żadnego upomnienia, wezwania do zapłaty, pseudo wizyta jakiego gościa z poczty, bez jakiegokolwiek powiadomienia "siadanie na wypłatę". Mam pieniądze i chciałbym zapłacić te należności ale jak stwierdziła urzędniczka to nie wstrzymuje zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie mojej żony. To kolejny skandal. Ponadto Poczta Polska ma chyba gdzieś orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. I tak bez możliwości odwołania, porozumienia, ugody w sprawie rozłożenia na raty zaległości działa "poczta polska". A w historii Polski wpisała się bohaterskimi urzędnikami z Gdańska. Proszę o odpowiedź co teraz mamy zrobić.
2014-01-23 15:42 klm napisał(a):
Proponuję bojkot usług poczty polskiej - niech to w końcu upadnie to przesyłki będą tańsze
2014-01-30 14:01 Staszek napisał(a):
Banda złodziei, grabi zwykłych polaków
2014-02-02 15:46 George napisał(a):
Droga NORO twoje należności to chyba uległy przedawnieniu.. bo owe 5 lat to liczy się od dnia 26 pierwszego miesiąca nie opłacenia - a nie jak cwaniaki podają że od końca roku, bo niby gdzie rok się kończy 31 czy 15 go grudnia i nie ma obowiązku opłacania za cały rok tylko za miesiąc /do 25-go/ Pozdrawiam wszystkich w......nych. == cały pic polega na robieniu ludzi w wała...
2014-07-12 07:00 Łukasz napisał(a):
Witam!

a od kiedy Spółka Prawa Handlowego a takową jest Telewizja Polska S.A. może narzucać i pobierać opłaty administracyjne skoro obowiązuje ją Kodeks Spółek Handlowych?Telewizja Polska S.A. tylko na podstawie umowy zawartej pomiędzy sobą a klientem może narzucać opłaty abonamentowe.
2014-06-26 13:51 Asdfafg napisał(a):
Myślę że należy napisać do kancelarii Premiera powołując się na jego słowa nazwał abonament rtv haraczem a do tego jest premierem więc powinien się czuc winny powyższej sytuacji ja tak zrobię i w następnej kolejności wyrejestruję telewizor
* Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Oczywiście nie ma przeszkód prawnych, aby w jednym zdarzeniu doszło do popełnienia kilku przestępstwa a nawet, aby ofiara była zarazem osobą...
Zgodnie z art. 68 Ustawy o gospodarce nieruchomościami w stanie obowiązującym w dniu nabycia od gminny lokalu mieszkalnego z bonifikatą - jeżeli...
Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny...
Jak domniemam Pani babcia oraz dziadek byli współwłaścicielami nieruchomości na zasadach wspólności małżeńskiej. Zgodnie z art. 43 Kodeksu...
Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2010 r., nr 243, poz. 1623 ze zmianami) przewiduje możliwość przeniesienia na inny podmiot...
Z pewnością niniejsza sprawa dla polskich organów ścigania nie będzie prosta. Film pornograficzny umieszczony jest na zagranicznych serwerach,...
Zgodnie z art. 123 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym....
Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego....
Zarządzenie wykonania kary, w tym kary pozbawienia wolności, może nastąpić tylko wówczas, gdy skazany w okresie próby dopuści się zachowań,...
Rozróżnienie praw zbywalnych i niezbywalnych wiąże się z pojęciem prawa podmiotowego. Prawem podmiotowym jest sytuacja prawna uprawnionego podmiotu...
Założenie sklepu, baru czy też restauracji niemal zawsze wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu. W niniejszym artykule...
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii...
Sprzeciw od nakazu zapłaty jest swoistą formą odpowiedzi na nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym lub w elektronicznym postępowaniu...
Poruszone przez Pana zagadnienie zostało uregulowane w Ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych.   Zgodnie z Ustawą...
Bardzo często obywatele polscy uzyskują prawo jazdy na Ukrainie. Praktyka ta nie jest jednak do końca legalna. Na wielu forach internetowych można...
Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje doniesienia prasowe o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu e-sądu. Resort podkreśla, że wprowadzenie elektronicznego...
Tweety na temat @DariuszKostyra