Odmowa wypłaty sumy ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka, urodzenie dziecka
18.12.2013
Co do zasady firmy ubezpieczeniowe w swych OWU nie zamieszczają definicji, co rozumieją poprzez „urodzenie dziecka”. Zresztą jak się wydaje pojęcie urodzenia dziecka jest wystarczająco zdefiniowane przez język potoczny.
Ustawodawca nie wyjaśnia, co rozumie pod pojęciem urodzenia, należy zatem odwołać się do potocznego znaczenia tego terminu. Powszechnie uważa się, że urodzenie się człowieka to odłączenie od ciała matki w taki sposób, że natus zdolny jest do egzystencji niezależnie od ciała matki. Nie można przyjąć, by warunkiem uznania dziecka za urodzone była możliwość samodzielnej egzystencji. Wyłączylibyśmy w ten sposób z grona urodzonych te dzieci, których czynności życiowe muszą być wspomagane, a nawet zastępowane przez urządzenia medyczne. Samodzielność egzystencji urodzonego dziecka należy ujmować wyłącznie w relacji do dotychczasowych warunków jego życia, które do chwili urodzenia było niemożliwe bez ścisłej łączności z ciałem matki. A zatem, rozumując potocznie, urodzenie następuje z chwilą, gdy dziecko znajdzie się poza ustrojem matki i daje oznaki życia, a w szczególności niezależnie od niej oddycha.
Niektórzy autorzy odwołują się przy ocenie urodzenia do przepisów szczególnych wprowadzających medyczne kryteria urodzenia. Obowiązujące w tym względzie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. Nr 247, poz. 1819 z późn. zm.) wprowadza kryteria oceny urodzeń żywych i martwych.
Z faktem urodzenia się dziecka wiąże się jego zdolność do czynności prawnych to właśnie od tej chwili dziecko posiada zdolność prawną – art. 8 Kodeksu cywilnego.
Natomiast przez
przysposobienie rozumie się nawiązany między przysposabiającym a przysposobionym stosunek prawnorodzinny podobny do stosunku między rodzicami a dzieckiem. Między stronami tego stosunku powstają takie same prawa i obowiązki, jakie istnieją między dzieckiem a jego naturalnymi rodzicami. Stosunek prawny wynikający z przysposobienia jest jednak podobny, a nie taki sam jak stosunek między rodzicami a ich rodzonym dzieckiem, m.in. dlatego, że w niektórych wypadkach
przysposobienie może być rozwiązane. Poza tym
przysposobienie nie jest jednolitą instytucją prawną; niekiedy może ono tworzyć stosunek prawnorodzinny tylko między samym przysposabiającym a dzieckiem, bez skutków dla innych członków rodziny (przysposobienie niepełne) (T. Smyczyński, Prawo rodzinne i opiekuńcze, s. 231 i n.; tak też J. Ignatowicz, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy z komentarzem, s. 541).
Niestety, więc skoro umowa ubezpieczenia obejmowała zdarzenie polegające na urodzeniu dziecka to z całą pewnością należy podzielić pogląd ubezpieczyciela w tym zakresie, iż
przysposobienie nie jest takim zdarzeniem.
Tagi: pzu, przysposobienie, urodzenie dziecka
Opinie naszych zadowolonych Klientów