Wypadek w trakcie zajęć dla dzieci
15.12.2013
W mojej ocenie w pierwszej kolejności powinien Pan powiadomić organy ścigania o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa. W niniejszej sprawie można rozważać odpowiedzialność karną organizatorów zabawy, z co najmniej kilku artykułów kodeksu karnego.
W pierwszej kolejności zgodnie z art. 162 Kodeksu karnego kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Warunkiem odpowiedzialności sprawcy na podstawie przepisu art. 162 § 1 k.k. nie jest zaistnienie jakiegokolwiek skutku, a w szczególności wymienionych w tym przepisie: utraty życia, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu człowieka. Warunkiem takim jest świadomość sprawcy, że inna osoba znajduje się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uchylenie się od udzielenia pomocy, mimo że może on jej udzielić bez narażenia siebie samego lub innej osoby na takie samo niebezpieczeństwo. Tak więc kwestia związku przyczynowego między zachowaniem się oskarżonych a śmiercią pokrzywdzonej jest całkowicie drugorzędną, nie mającą żadnego merytorycznego znaczenia” (postanowienie SN z 11 lutego 2003 r., V KKN 112/02, Lex nr 77012).
Opiekunowie zabawy byli zobligowani do niezwłocznego wezwania pogotowia na miejsce wypadku. Ponadto z pewnością organ prowadzący dochodzenie w niniejszej sprawie będzie rozważał również czy w niniejszej sprawie nie popełniono przestępstw stypylizowanych w art. 157 Kodeksu karnego oraz 160 Kodeksu karnego.
W zależności od postępów leczenia oraz przebiegu postępowania karnego kolejnym krokiem będzie wystąpienie z powództwem cywilny – bądź to w postępowaniu karnym o ile zostanie wniesiony akt oskarżenia, bądź konieczne będzie wystąpienie z pozwem do sądu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 471 Kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Z art. 471 Kodeksu cywilnego wynika, że dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody spowodowanej nie tylko jego zawinionym zachowaniem, lecz także innymi okolicznościami. Przepis art. 473 zaś jednoznacznie pozwala na to, aby krąg okoliczności, o których mowa w art. 471, został przez ustawę lub umowę stron rozszerzony. Za jak najbardziej dopuszczalną, na tle wspomnianych przepisów, należy więc uznać możliwość, że
odszkodowanie za nienależyte wykonanie umowy może przysługiwać wierzycielowi, jeżeli niewykonanie lub nienależyte wykonanie będzie następstwem innych okoliczności, niż tylko zawinione zachowanie dłużnika.
W mojej ocenie Dom Kultury ponosi odpowiedzialność za
wypadek, do jakiego doszło w trakcie zabawy andrzejkowej. W niniejszej sprawie organizator wykazał brak elementarnej, profesjonalnej staranności oraz wyjątkowo rażące niedbalstwo w wykonywaniu swych zobowiązań wynikających z umowy w której to zobowiązał się do organizacji zabawy dla dzieci oraz sprawowania nad nimi opieki nad dziećmi. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż organizacja przyjęcia z otwartymi źródłami ognia do których mają dostęp dzieci nie powinna mieć miejsca, względnie powinna zostać zapewniona wystarczająca liczba opiekunów aby do takiej sytuacji, jak opisana w pytaniu, nie dopuścić.
Tagi: wypadek, odszkodowanie
Opinie naszych zadowolonych Klientów