Zasiedzenie nieruchomości w użytkowaniu wieczystym
24.11.2013
Jak słusznie wskazuje się w orzecznictwie „na zewnątrz” prawo użytkowania wieczystego nieruchomości nie różni się od odpowiadającego jemu prawa właściciela. Zarówno jeden i drugi posiadacz może czynić nakłady, różnorakie nasadzenia, grodzic nieruchomość. Brakuje więc w tym zakresie przydatnych wskazówek, które mogłyby różnicować oba posiadania.
Posiadanie nieruchomości w zakresie prawa własności i w zakresie prawa użytkowania wieczystego ma odmienne cechy. Samoistne posiadanie nieruchomości w zakresie użytkowania wieczystego polega na faktycznym wykonywaniu władztwa nad tą nieruchomością, z wolą posiadania jej dla siebie w zakresie odpowiadającym treści użytkowania wieczystego. Jest to zatem posiadanie inne treściowo od posiadania samoistnego w zakresie prawa własności. Na zewnątrz, różnica sposobu posiadania może nie być dostrzegalna, jednak zaznacza się wyraźnie w sferze woli posiadacza.
Posiadanie w zakresie prawa użytkowania wieczystego może doprowadzić do zasiedzenia prawa użytkowania wieczystego, jednak tylko wówczas, kiedy dotyczy nieruchomości oddanej w
użytkowanie wieczyste.
zasiedzenie biegnie w takim wypadku przeciwko poprzedniemu użytkownikowi wieczystemu.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w postanowieniu z dnia 8 października 2008r. , sygn. akt V CSK 146/08, „Samoistnym posiadaczem jest ten, który włada rzeczą jak właściciel, korzystając z niej z wyłączeniem innych osób, pobiera pożytki i dochody, a także uważa się za uprawnionego do rozporządzenia nią. Tych cech nie można przypisać tym, którzy władają nieruchomością w zakresie innego prawa, a więc także użytkownikowi wieczystemu. W przypadku użytkowania wieczystego mamy bowiem do czynienia z władaniem cudzą rzeczą. Dopuszczalne jest zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego przez posiadacza w zakresie tego prawa, wymierzone przeciwko użytkownikowi wieczystemu. Posiadania w zakresie użytkowania wieczystego nie można jednak utożsamiać z posiadaniem właścicielskim”.
Co do zasady, więc dopuszcza się możliwość zasiedzenia w zakresie użytkowania wieczystego. Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Powyższe terminy zostały wprowadzone do Kodeksu cywilnego poprzez Ustawę z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 9 powołanej ustawy do zasiedzenia, którego bieg rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się od tej chwili przepisy niniejszej ustawy. Dotyczy to w szczególności możliwości nabycia prawa przez
zasiedzenie.
Ponadto przed rokiem 1990 istniał ustawowy zakaz zasiedzenia nieruchomości państwowych. Po wejściu w życie zmian w Kodeksie cywilnym przyjęto zasadę, iż jeżeli przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy istniał stan, który według przepisów dotychczasowych wyłączał
zasiedzenie nieruchomości, a według przepisów obowiązujących po wejściu w życie tej ustawy prowadzi do zasiedzenia,
zasiedzenie biegnie od dnia wejścia jej w życie; jednakże termin ten ulega skróceniu o czas, w którym powyższy stan istniał przed wejściem w życie ustawy, lecz nie więcej niż o połowę.
W niniejszej sprawie okres 30 lat upłynął, więc w roku 2009. Jako uczestników postępowania w sprawie o
zasiedzenie należy wskazać w mojej ocenie zarówno właściciela nieruchomości, jak również wszystkich współwłaścicieli nieruchomości z chwili obecnej.
Jak jednak wskazuje się w orzecznictwie, dopuszczalne jest przekształcenie przez posiadacza swego posiadania z zależnego w samoistne, jednakże wymaga się przy tym, ażeby dokonywana zmiana tytułu posiadania została w sposób jednoznaczny zamanifestowana, bowiem nie można uznać za wystarczającą samej intencji posiadacza. Osobiście mam wątpliwości czy posiadanie części nieruchomości przez Pani ciocię miało charakter samoistny i czy wolę tą w sposób wystarczający zamanifestowała właścicielowi.
Tagi: użytkowanie wieczyste, zasiedzenie
Opinie naszych zadowolonych Klientów